Kripto para türevleri piyasası genişliyor. BTC opsiyon işlemleri kurumsal yatırımcılar arasında artan popülariteye sahipken, bu alana CME ve Bakkt'ın aksine büyük ölçüde kontrolsüz oyuncular hakimdir.

Kripto para türevleri piyasası genişliyor. BTC opsiyon işlemleri kurumsal yatırımcılar arasında artan popülariteye sahipken, bu alana CME ve Bakkt'ın aksine büyük ölçüde kontrolsüz oyuncular hakimdir.

Kurumsal odaklı analitik platformu Arcane Research, kripto türevi borsa Deribit'in BTC opsiyon ticareti açısından hem CME hem de Bakkt hacimlerini gölgede bıraktığını belirtti.

“.. bu düzenlenmiş pazarlardaki [CME ve Bakkt] hacimler, düzenlenmemiş perakende pazarlarında gördüğümüz seviyelerden çok uzak. Deribit’in işlem hacmi hem Bakkt hem de CME'nin var olmamasını sağlıyor. ”

İlginç bir şekilde, Deribit geçtiğimiz günlerde 3 Şubat'ta Bitcoin günlük opsiyon işlemlerini piyasaya süreceğini ve yılın her günü sona erecek bir BTC sözleşmesi yapılacağını duyurdu.

Ancak, Intercontinental Exchange [ICE] sahibi olduğu Bakkt, kripto veri sağlayıcısı Skew'e göre, opsiyon işlemlerinde 10 gün boyunca sıfır işlem hacmine tanık oldu.

Aynı çizgi boyunca, Arcane Research şunları söyledi:

“Bakkt bir haftadan fazla bir süredir işlem görmedi ve CME’nin yeni opsiyon işlemleri Bakkt'tan çok daha iyi bir performans gösterirken, daha gidecekleri çok yol var.”

NY merkezli Bakkt, opsiyon ticaretini 9 Aralık 2019'da başlattı. Şimdiye kadar, Bakkt üzerindeki BTC opsiyonları alımı zayıf, rakip CME de aynı şekilde güçlü bir ilgi gördü. 13 Ocak 2020'de piyasaya sürülen CME'deki opsiyon ticareti rakamları, bir hafta geçtikten sonra patladı.

Düzenlenmeyen platformlar BTC opsiyon işlemlerinin ticaret hacmi açısından toplanmaya devam ederken, Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu [CFTC] Başkanı Heath Tarbert, Cheddar ile yapılan son görüşmede, düzenlenmiş türevlerin kripto para piyasasında güven üreteceğini söyledi ve ekledi:

“[Kripto para birimlerinin] CFTC dünyasına girmesine izin vererek, bence [kripto] 'yu meşrulaştırmaya ve bu pazarlara likidite katmaya yardımcı oluyor”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ