Bitcoin destekli bankalar…Kulağa pek de hoş geliyor, değil mi?

Bitcoin destekli bankalar…Kulağa pek de hoş geliyor, değil mi? Peki böyle bir gelişme Bitcion’in en baştaki uçtan-uca nakit vizyonu için bir ihanet olmaz mı acaba?

Kuşkusuz böyle bir görüş yeni bir şey değil. Bitcoin tarihinde Nakamoto’dan ilk Bitcoin’i alan Hal Finney Bitcoin forumuna 2010 yılında şu cümlelerle yazmıştı.

‘’Aslında Bitcoin destekli bankaların var olması için çok geçerli bir neden bulunuyor. Bankalar kendi dijital nakit para birimlerini Bitcoin ile itfa edebilecek şekilde tedavüle sokabilirler. Bitcoin kendi başına, dünyadaki tüm işlemleri herkese duyuracak ve blok zincirine dahil edecek şekilde ölçeklenemez. Daha hafif ve daha etkili ikinci bir ödeme seviyesi olmalıdır. Benzer bir şekilde, Bitcoin ödemelerinin kesinleşmesi için geçen süre orta ve büyük değerli satın almalarda pratik olmayacaktır.’’

Bitcoin destekli bankaların bu problemi çözeceği ifade ediliyor. Para biriminin millileştirilmesinden önce bankalar nasıl çalışıyorsa, yine öyle çalışmaya devam edebilirler.

Farklı bankaların farklı politikalara sahip oldukları bilinen bir gerçek. Kimisinin son derece agresif kimisinin ise daha muhafazakar olduğu görülüyor. Diğer taraftan kimi kısmi bir şekilde Bitcoin rezervi tutarken kimisi de%100 Bitcoin destekli olabilir. Faiz oranlı değişebildiği gibi bazı bankaların nakitleri diğerlerine göre de indirimli olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ