Bitcoin son zamanlarda çok fazla çatallanma yaşadı. Her çatallanma sırasında yada sonrasında bildiğiniz gibi elinizde tuttuğunuz Bitcoin miktarı kadar sizlere yeni çıkan Bitcoin türevinden verilmekte. Tabiki bu süre zarfında bedava olarak gelecek coinleri almak isteyen "Bitcoin Holder" diye tanımlanan kullanıcı portföyüne sahip olunabilmesi için ve bu avantajdan yararlanmak için hemen hemen herkes Bitcoin alıyor, buda fiyatların şişmesine sebep oluyor. Bu yüzden çatallanma sonrasında Bitcoin fiyatlarında bir düşüş gözlemleniyor bunun sebebi ise sizinde tahmin edebildiğiniz gibi amacın tamamlanması ve yeni Bitcoin türevini almaya hak kazanmış olmak.

Önümüzdeki günlerde yeni bir çatallanma söz konusu, birçok arkadaşımızın da bu konudan haberdar olmadığını düşünerek ten bu makaleyi yazma gereği duydum. Tarih olarak kesin belirli bir tarih yok fakat Aralık ortalarında olduğu söyleniyor. Yeni çıkacak olan Bitcoin türevinin adı ise "Bitcoin Diamond" olacak. Resmi sitesine ulaşmak isterseniz tıklayınız. 

Peki nedir bu Bitcoin Diamond ne işe yarar ne yapılır gelin biraz inceleyelim. Aslında her kripto parada bulunan kullanım gizliliği, iz sürdürülemezlik, hızlı gönderi ve benzeri özelliklere sahip bir kripto para olacak. Bunlardan ayrı olarak kendi resmi web sitelerindeki tabloyu aşağıda bulabilirsiniz. Teknik özellikler diğer Bitcoin türevleriyle karşılaştırılarak belirtilmiş.

Üretilebilecek maksimum adet: 210.000.000 olarak tanımlanmış. X13 algoritmasını kullanacak olan yeni kripto para GPU ile kazım yapılacak. Blok süreleri 10 dakika ve blok büyüklüğü ise 8 MB olacak. Zorluk artımı ise 2 hafta süre ile güncellenecek. Aslında bu birimleri değerlendirdiğimizde Bitcoin Gold benzeri fakat üretim adedi olarak 10 katı kadar fazla bir kripto para ile karşı karşıyayız. Aslında buda şu anlama geliyor; kazım daha kolay olacak çünkü sayı çok fazla. İşlem göreceği borsalar ise aşağıda listelenmiştir.

Birde sitesinin "FAQ" kısmında yani sıkça sorulan sorular kısmına göz atmanızı öneririm. Benim önemli gördüğüm bir kısmı burada paylaşmak istedim. 

The total amount of BCD is 210 million. No more increase. 170 million BCD, 1BTC : 10BCD will be presented to the Bitcoin holders for the long-term Bitcoin ECOSYSTEM support. The rest 40 million will be automatically transferred into the community rewards pool as tributes and mining.

Yani diyorki; BCD "Bitcoin Diamond" total 210 adetmiş. Arttırımı yokmuş (bitince bitiyor). 170 milyonu 1BTC=10BCD şeklinde bir oranla Bitcoin'i olan ve uzun süredir Bitcoin ekosistemini destekleyen kullanıcılara sunulacakmış. Geriye kalan 40 milyonu ise otomatik olarak madencilik havuzlarında kazılmak üzere aktarılacakmış.

Benim burada anladığım şey önümüzdeki günlerde tabi ki daha çok netlik kazanacaktır. Bitcoin'i olan kişiler ellerindeki Bitcoin sayısının 10 katı kadar BCD sahibi olacaklar. Yani 1 adet Bitcoin sahibiyseniz size 10 adet Bitcoin Diamond verilecek. Önümüzdeki günlerde dediğim gibi olay dahada netlik kazandıkça yukarıda listelemiş olduğumuz borsaların dışında birçok borsa listeye eklenebilir eminim Türk borsalarından bazılarıda bu "Air Drop" olayını kaçırmazlar. O yüzden gelişmeleri takip etmeye devam edelim arkadaşlar. Önümüzdeki periyotta Bitcoin fiyatlarında bu çatallanma olayından dolayı artış beklemekteyim.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ