Tüm kripto para birimleri eşit değildir ve Bitcoin'in merkezi olmayan dijital varlıklar arasındaki önceki iddiası onu özel kılar.

Bitcoin Diğer Kripto Paralardan Farklıdır

Tüm kripto para birimleri eşit değildir ve Bitcoin'in merkezi olmayan dijital varlıklar arasındaki önceki iddiası onu özel kılar.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'in dijital varlıklarla ilgili yürütme emri, Amerikalı tüketicileri ve çıkarları korurken finansal yeniliği desteklemek için kurumlar arası bir görevi başlattı. Birçok endüstri lideri yapıcı tonu memnuniyetle karşılarken, bazı eleştirmenler bir baskı yapılmasını umuyor. Onları suçlamıyoruz.

Birçok kripto para birimi projesi, ince ademi merkeziyetçilik perdelerinin arkasında çalışır. Halka açık yerlerde, gücü dağıttıkları varsayımıyla satılırlar. Perdelerin arkasında, liderler ipleri çeker. Son Harikalar Diyarı vakasında, bir seri dolandırıcı ve suçlu 1 milyar dolarlık bir hazineyi yönetti.

Birçok proje, tokenlerini  satmaları için etkileyicilere gizlice para ödüyor. Fiyat pompalıyor. İçeridekiler çöp. Naif yatırımcılar para kaybeder. Bazen, şiller ünlülerdir. Ve bazen, bu ünlüler dürüstlüklerinin şaşırtıcı derecede düşük maliyetini sızdırıyorlar.

Yüzlerce projede teknik güvenlik açıkları bulunuyor. Görünüşte her hafta, bilgisayar korsanları gizli yazılım hatalarından yararlanır. Şimdiye kadarki en büyük üçüncü, 326 milyon dolar ile Şubat ayı başlarında gerçekleşti .Ve sonra Mart sonunda, 600 milyon dolar daha .

Birçok kripto para birimi bariz dolandırıcılıktır .Bazıları gururla piramit şeklindedir. Piyasa katılımcıları, çıkış dolandırıcılığı “halı çekme” ve piramit şeklindeki projeler “Ponzis” için sıklıkla kullanılan terimlerle bunları hayatın gerçekleri olarak ele alır.

Çoğu kişiye göre kripto para birimleri, 9. Koridorda yapıştırılan domatesler gibi aynı görünüyor - sadece tatsız, işe yaramaz . Sinik, kripto para birimlerinin menüsünü en çok arananlar listesi olarak görüyor. Her iki grup da tamamen yanlış değildir.

Yine de menüdeki bir öğe ayrı duruyor. İnternetin kendisinden bu yana tartışmasız en önemli teknolojik gelişmelerden biridir. Al ya da alma, bizi ilgilendirmez. Ancak biz üç profesör basit bir mesaj getirmeye özen gösteriyoruz: Bitcoin (BTC) özeldir. Çalışmayı ve tartışmayı hak ediyor.

Bitcoin Hakkında Konuşalım

Bitcoin gerçekten merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Tüm dünyada on binlerce düğüm çalıştırıyor. Bir düğümü çalıştırmak kolaydır; İnternete bağlı bir bilgisayar ve birkaç yüz gigabayt depolama alanıyla bunu bir saat içinde yapabilirsiniz. 2017'de, bu düğümler, sıradan insanların bir düğüm çalıştırmasını zorlaştırarak ağın merkezileşmesini artıracak olan Bitcoin'de tartışmalı bir değişikliği veto etti. Bunu yaparken, Bitcoin madencilerinin, borsalarının ve diğer güçlü eski oyuncuların çoğunu geride bıraktılar.

Bitcoin'in ademi merkeziyetçiliği onu adil kılıyor. Hiçbir vakıf bir ticari markaya sahip değildir veya para politikasını yönetemez. Bu, yalnızca daha merkezi kripto para birimleriyle değil, Federal Rezerv'in kendisiyle de çelişiyor. Geçen yıl, üç Federal Rezerv yetkilisi, iyi zamanlanmış bir dizi işlemden sonra istifa etti. Bitcoin hiçbir zaman utanç içinde istifa eden bir yetkiliye sahip olmadı ve böyle bir yetkilisi yok. Ağ bu işleri otomatikleştirir.

Bitcoin'in ademi merkeziyetçiliği de onu güvenli hale getirir. Çoğu para dijitaldir ve bankalar ve ödeme işlemcileri gibi üçüncü tarafların kontrolü altındadır. Ancak masum Rus ve Kanada vatandaşları, özellikle devlet baskısına maruz kaldıklarında üçüncü şahısların bu dengeleri dondurup ele geçirebileceğini hatırlatıyor. Üçüncü taraflara güvenmek fonları tehlikeye atar. Bitcoin katılımcıları kendi özel anahtarlarını tutabilir ve böylece üçüncü şahıslar olmadan değer kaydedebilir ve gönderebilir. Bitcoin, diğer kripto para birimlerinden farklı bir ligde. Dijital çağda, Bitcoin'in benzersiz ademi merkeziyetçilik düzeyi, onu devlet ve kurumsal aşırı erişime karşı güvenli bir sığınak haline getiriyor.

Bitcoin Maksimalizminden Bitcoin Gerçekçiliğine  Anlamlı Geçiş

 Diğer kripto para birimlerinin çoğundan farklı olarak, Bitcoin hiçbir zaman risk sermayedarlarına özel bir token satışı veya içeridekileri zenginleştirmek için bir ilk madeni para teklifi olmadı. Bitcoin en yaygın olarak dağıtılan dijital varlıktır. Önemli bir anlamda, içeriden kimse yok . Sadece erken benimseyenler.

Ana erken benimseyen Satoshi Nakamoto, yaklaşık bir milyon Bitcoin maksimum arzın %5'i çıkardı. Satoshi'nin varlıkları tamamen görünür durumda ve Satoshi asla tek bir kuruş harcamadı. Diğer kripto para birimlerinin çoğunda, zenginler bazen gizli yollarla daha da zenginleşiyor ve ağ üzerinde daha fazla söz sahibi oluyor. Bitcoin'de öyle değil.

Bazı projeler hızlı ilerleyip işleri bozarken, Bitcoin yavaş ama emin adımlarla ilerliyor. Hatalar nadirdir. Kabul, bu muhafazakar yaklaşımın ödünleşimleri var. Yükseltmeler, hatalar kadar nadirdir. Ve Bitcoin diğer platformların esnekliğinden yoksundur. Ancak karşılığında, ülkeler ve şirketler bilançolarında Bitcoin ile kendilerini güvende hissediyorlar.

Hack ve çalınan Bitcoin olaylarını duymuş olabilirsiniz. Bu vakalar, Bitcoin'in kendisindeki zayıflıkları içermez. Bunun yerine, güvenli olmayan anahtar depolamanın veya güvenmenin tuzaklarını gösterirler.

Son olarak, Bitcoin bir aldatmaca değildir. ABD doları veya diğer dijital varlıklar gibi kesinlikle dolandırıcılık için kullanılabilir. Ancak Bitcoin ağı, Federal Rezerv Sisteminin ABD dolarının nihai çözümünü sunması gibi, yerel varlığının nihai çözümünü sunar. İnsanlar Bitcoin fiyatı hakkında çılgınca spekülasyon yapıyorlar. İnovasyonun erken aşamaları için yol budur. Ayrıcalıklı Batılıların tahmin ettiği gibi, dünya çapındaki insanların buna ihtiyacı var.

Bitcoin'in tasarımı, emin olmak için ödünleşimler içerir. Halka açık defteri, gizliliği imkansız olmasa da zorlaştırıyor. Güvenliği için enerjiye ihtiyaç duyar. Ve sabit arzı fiyat oynaklığına neden olur. Ancak tüm bunlara rağmen, Bitcoin dikkate değer bir şey haline geldi: otokratların kontrolünün ötesinde tarafsız bir para sistemi. İdeologlar, o mükemmel , ama kesinlikle anlaşılması zor  parasal sistemi ararken vazgeçecekler. Bilge ve pragmatik politika yapıcılar, aksine, dünyayı iyileştirmek için Bitcoin'i kullanmaya çalışacaklar.

İşte Bunun Kamu Politikası İçin Anlamı

İlk olarak, kripto para birimlerinin gerçekte olduğundan daha fazla ortak noktaya sahip olduğunu varsaymamalıyız. Bitcoin hepsini kesinlikle yönetiyor çünkü kimse onu yönetmiyor. Politika burada bir anlayış noktasından başlamalıdır .Genel olarak kripto para biriminden değil, özellikle Bitcoin'den. Başkan Biden'in yürütme emrinin aktardığı gibi, dijital varlıklar burada kalacak. Genel kategori tam olarak hiçbir yere gitmiyor çünkü Bitcoin'in kendisi hiçbir yere gitmiyor. Özel ilgi borçluyuz. Sadece Bitcoin değil, önce Bitcoin.

İkincisi, ağ lidersiz kaldığı için Bitcoin güvenilir bir şekilde tarafsızdır. Sonuç olarak ABD, “kazananları ve kaybedenleri seçmeden” Bitcoin'i kullanabilir ve destekleyebilir. Aslında Bitcoin, küresel olarak tarafsız bir parasal ağ olarak zaten kazandı. Bitcoin ağını beslemek, Bitcoin'i bir yedek varlık olarak kullanmak veya Bitcoin üzerinden ödeme yapmak, parasal sistem içinde altını dağıtmaya benzer .Yalnızca dijital, daha taşınabilir, daha bölünebilir ve denetlenmesi ve doğrulanması daha kolay.

Başkan Biden'ı dijital varlıkların ilgiyi hak ettiğini kabul ettiği için takdir ediyoruz. İnovasyonu teşvik etmek ve halihazırda burada olanı beslemek için bilgisayar bilimcilerinden, ekonomistlerden, filozoflardan, hukukçulardan, siyaset bilimcilerden ve daha fazlasından tüm ellere ihtiyacımız olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ