2019'un sonu, kripto para birimi topluluğunda başka bir değişken ve çoğu durumda karlı bir yıl oldu.

Kripto para piyasası yeni gelişmelerle büyümeye devam ederken, hükümetler daha fazla dikkat etmeye başladı ve sonuçta daha olgun bir pazar alanı ortaya çıktı.

Yakın tarihli bir rapor, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Bitcoin SV ve Ethereum Classic'in performansıyla ilgili ilginç veriler derledi. Bunu yapmak için SFOX, sekiz ana borsa ve likidite sağlayıcısının fiyat, hacim, korelasyon ve volatilite gibi çeşitli faktörlerini inceledi.

Volatilite

Raporda, yukarıda bahsedilen altı kripto para biriminden beşinin volatilite açısından azaldığı sonucuna varılıyor. Daha önemli volatilite oranları kaydeden tek kripto para, yüzdesi 35 olduğu için Ethereum Classic'tir.

Örneğin Bitcoin, Bitcoin SV'ye benzer şekilde % 10 volatiliteye sahip. Bitcoin Cash % 9'da daha düşükken, Ethereum ve Litecoin sırasıyla en düşük noktada -% 3 ve% 2 şeklinde.

Yıllık Getiri

Yıllık getiriler arttıkça, Bitcoin 2019 için kendi sınıfında yer alıyor. En büyük kripto para birimi, incelenen tüm diğer varlıkları neredeyse % 94 yıllık getiri ile geçmiş durumda. Dahası, BTC de son on yılda en iyi yatırım olarak kendini kanıtladı ve% 8,900,000 getiri sağladı.

Listelenen diğer dijital varlıklar ise şu şekilde: LTC (% 34.3), BCH (% 30.8) ve ETH % -3.7'dir.

Rapor aynı zamanda kripto para birimi dünyası dışındaki varlıkları da içeriyor. Altın, geçen yıl % 52.8 ile ikinci en iyi yatırım getirisini sağladı ve popüler hisse senedi endeksi fonu S&P 500 % 29 getiri elde etti.

Korelasyon

SFOX’un dokümanı ayrıca BTC'nin Altın ve S&P 500 ile ilişkili olmadığını da belirtiyor.

Bununla birlikte, ikincisi aynı şeyi gösteren önceki örneklerle geçerli gibi göründüğü için, topluluk yakın zamanda Altın ve Bitcoin'in aslında benzerlikler gösterdiği çok sayıda teori sundu. Her iki varlık (ve petrol), İran'ın Irak'taki iki ABD hava üssüne füze saldırısı sırasında çok benzer fiyat hareketleri kaydetti. Ek olarak, en büyük kripto daha önce bir meta olarak adlandırıldı.

Bitcoin'in Altın ile korelasyonu veya geleneksel borsa ile ilgili tartışması açık bırakılırken, rapor kripto para birimleri arasında böyle bir korelasyonun bulunmadığına dair verileri gösteriyor. “BTC'nin BCH, BSV ve ETC ile tipik olandan çok daha düşük pozitif bir korelasyonu var”. Geçmişteki 0,8 ve 0,9'dan önceki yükseklerden bu rakamlar 0,4 ve 0,6'ya düştü.

İleriye bakmak

Yakın gelecek ve özellikle 2020 söz konusu olduğunda, rapor en çok beklenen gelecek olaylardan birine - Bitcoin yarılanmasına değiniyor. Madencilerin blok zincirine başarıyla yeni bir blok ekledikleri için ödül olarak aldığı BTC miktarının yarısını azaltacak. Şimdiye kadar, tarihte iki benzer olay oldu, her ikisi de kısa bir süre sonra fiyat dalgalanmalarına yol açtı ve toplumun çoğu bu zamanın farklı olmayacağını düşünüyor.

Rapor, bu beklentiler söz konusu olduğunda, BTC'nin fiyatının Haziran 2019'dan bu yana % 45'in üzerinde düştüğünü belirterek dikkatli olmaya çağırıyor.

CoinShares Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirors da dahil olmak üzere birçok kripto para birimi öne çıkan destekçisi de aynı fikri destekledi. Ona göre, Bitcoin türev pazarı büyüyor, bu da gerçek sahiplik ve bitcoinlerin transferinden ziyade daha fazla spekülasyona neden oluyor.

Son sözler

Kripto para piyasasının gelişimi 2019 boyunca da devam etti. Oynaklık önceki yıllara göre azalmış durumda. Kripto para piyasası olgunluk belirtileri göstermiş ve aynı zamanda Bitcoin'in yatırım getirisi de eşsiz durumda.  SFOX, bunun BTC'yi portföy yönetimi için zorlayıcı bir araç haline getirdiği sonucuna varıyor. Yine de yatırımcılar, oynaklığın azalmış olmasına rağmen, bunun kaybolduğu anlamına gelmediğinin farkında olmalı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ