Aşk mektuplarından kazançlı iş tekliflerine kadar - dolandırıcılar, kurbanlarını "para katırları" haline getirmek için farklı araçlara başvuruyorlar.

Bitcoin Dolandırıcıları Yeni Yöntemler Keşfediyor – İşte Yapılanlar

Straits Times'ın yakın tarihli bir haberine göre, Singapur polisi Bitcoin ATM'lerini içeren birkaç vakayı önleyebildi.

Dolandırıcıların Avına Düşmek

Eylül ayında, anonimliğini korumak için "Bay J" adını kullanan bir adamla, çevrimiçi bir arkadaşlık platformunda bir kadın tarafından iletişim kuruldu. En kısa zamanda, farklı banka hesaplarına para aktarmaya başladı. Kadın durmadan kısa mesajlar ve görüntülü görüşmelerle Bay J ile iletişim halinde olmaya devam edecekti.

Kadına vurulmuş adam sevgilisi için Bitcoin satın almayı kabul ettiğinde ve polis memurları zamanında soru sormaya başladığında işler başladı. Sonunda, Bay J'nin (kimsenin sürprizine karşı) bir aşk aldatmacasının kurbanı olduğu ortaya çıktı.

Daha sonra başka bir adam, banka hesabına aktarılan kara parayla BTC'yi satın almak için aynı Bitcoin ATM makinesini kullanmaya çalıştı.

Müfettiş Ho Cher Hin, "Bu dolandırıcılara başkalarının paralarını kaybetmelerini önlemek için, Bukit Merah East NPC'den memurlar, bu tür işlemleri önlemek için bitcoin makinesinin kullanılacağını biliyorlar” açıklamasında bulunuyor.

Bitcoin ATM'lerinin karanlık yüzü

Nispeten yüksek ücretlerine rağmen, kripto makineleri, kullanıcıları için tam bir anonimlik sağladığı için suçlular arasında oldukça popüler. KrebsOnSecurity, özellikle dolandırıcıların, ödeme gününün bekleme süresini önemli ölçüde azaltırken yakalanma şansını en aza indirgemek için kripto lehine MoneyGram gibi geleneksel "denenmiş ve gerçek" şirketleri bıraktığını belirtiyor.

Dolandırıcılar, kurbanların adreslerine BTC göndermelerini sağlamak için Bitcoin ATM'lerine sahte posterler yapıştırmak kadar ileri bile gidiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ