4 milyar dolarlık kara para aklama olayının ardındaki kişi olduğu iddia edilen Aleksandr Vinnik'in iadesi ertelendi. Vinnik Yunanistan'dan Fransa'ya iade edilecek.

Bitcoin Dolandırıcılığı İddia Edilen Aleksander Vinnik

Rferl haberine göre, 40 yaşındaki Aleksander Vinnik'in 4 milyar dolarlık bir bitcoin kara para aklama halkasının arkasındaki ana kişi olduğu iddia ediliyor ve Fransa, ABD ve Rusya'ya iade edilecek.

Aleksander Vinnik Açlık Grevine Başladı

Vinnik bu hafta başlarında suçlunun iadesi haberini duyunca açlık grevi başlattı. Son iki yıldır Yunanistan'da gözetim altında. Yunanistan makamları şimdilik iade edilmesini ertelediler. Vinnik’in avukatı Zoe Constantopoulou, “Yunan makamları, Aleksandr Vinnik'in Fransa, ABD ve Rusya'ya temsil edilebilecek tehlikenin farkında olarak iade edilmesini geçici olarak erteledi.” diyor.

Vinnik Rusya'da da Suçlanıyor

Aleksander Vinnik, bu yıl dünya çapında ABD siber suç suçlarından tutuklanan veya suçlanan yedinci kişi. Vinnik ayrıca Fransa'nın dört bir yanındaki insanları dolandırmakla suçlanıyor. Rus yetkililer de Vinnik istiyor, ancak kendi ülkesinde aleyhindeki suçlamalar daha az şiddetli. Bir Yunan mahkemesi, diğer mahkemeler Fransa veya Rusya'ya iade edilmesini onaylamadan önce Vinnik’in ABD'ye iadesini istemişti ve Yunanistan’ın adalet bakanı üç ülkeden hangisine gönderilmesi gerektiğine karar vermek için adım atmıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ