Bitcoin Dünyada Dolaşımdaki 6. Büyük Para

Cointelegraph.com’da yayınlanan habere göre Uluslararası Ödemeler Bankası'nın verileri, Bitcoin şu anda dünyadaki beş süper güçün arkasından dünyadaki dolaşımdaki altıncı para birimi haline geldiğini gösteriyor ve Pound, Ruble ve Won'un üzerine çıkmayı başardığını müjdeliyor. İstatistik, Bitcoin'in değerinin henüz her birim için 10.765 dolar olduğu seviyede alınmış ve bu da dolaşımdaki tüm Bitcoin'lerin toplam değeri 180 milyar olduğu anlamına geliyor.

Mevcut istatistik önemli olmakla birlikte, Bitcoin 15.000 dolara çıkarsa, bir sonraki en yüksek dolaşımdaki para birimi olan Rupi'yi de geçeceğini müjdeliyor. (Enteresan olansa daha henüz birkaç gün önce Hindistan Maliye Bakanı’nın Bitcoin hakkında bir sürü açıklama yapmış olması, hoş bir tesadüf olmuş) 

Bitcoin'i geride bırakan diğer dört para birimi Yen, Yuan, Euro ve Dolar, bu paraların hepsi dolaşımda inanılmaz derecede yüksek seviyelere sahip (örneğin Dolar 1.4 trilyon seviyelerinde).

Yarışın dışında kalmayanlar

Bu sıralamada Ethereum 17., Bitcoin Cash 20. sırada kaldı. Diğer kripto para birimleri de bu sıralamada yer alıyorlar. Ripple ilk 20'nin hemen peşi sıra geliyor. Bununla birlikte hem BCH hem de XRP toplam dolaşım içinde hem Krona hem de Rand'ın üzerinde.

Elbette bu rakamlar tam anlamıyla reel sirkülasyonu yansıtmıyor, çünkü dolaşımdaki notaların değeri, bir para biriminin toplam değerini tam anlamıyla yansıtmamaktadır. Bununla birlikte, rakamlar döviz etkileşimleri açısından Bitcoin'in dikkate değer bir güç olduğunu ortaya koyuyor. Ve tüm bunlar henüz tam bir regülasyon ve mevzuat gelişmemişken bu şekilde gerçekleşiyor. Bitcoin 9 yaşını doldurdu ve kim ne derse desin genç bir global para olmayı başardı. Bunu sadece Bitcoin ve kripto değerlere gönül vermiş kimseler değil artık istatistikler de söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ