Bitcoin Rönesansı'nın Başlangıcı

Bu makale, Cantillon Etkisini ve önceki tüm paraların doğal adaletsizliğinin, ayrıcalıklı bir azınlığın ayrıcalıklı olmayan birçok kişiden yararlanabileceği bir dünyayı nasıl yarattığını açıklamaya çalışıyor . Dünyanın en adil parası olan bitcoin'in, Cantillon Etkisinin yaygınlığını nasıl hafiflettiğini ve herkes için daha adil ve müreffeh bir dünya yarattığını keşfediyoruz. 

Cantillon Etkisi Nedir?


“Cantillon Etkisi, para arzındaki bir değişiklikten kaynaklanan nispi fiyatlarda meydana gelen değişikliği ifade eder. Göreceli fiyatlardaki değişim, para arzındaki değişikliğin belirli bir enjeksiyon noktasına ve dolayısıyla ekonomide belirli bir akış yoluna sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Yeni para arzının ilk alıcısı, fiyatlar artmadan önce fazladan dolar harcayabilecek durumda. Ancak  son sırada kim yer alırsa, fiyatlar yükseldikten sonra yeni dolardan payını o alır. "

 Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü (AIER) 


Cantillon Etkisini, 2008 ve 2020'de bankalara ve diğer şirketlere iflastan kaçınmak için kurtarma paketleri verildiğinde gördük. Bunlar, Wall Street ve Federal Rezerv ile doğrudan bağlantılara sahip olmanın etkinliğini gösteren pratik örnek olay incelemeleridir. Sadece para arzını kontrol eden bireylere en yakın olanlar, her durgunluktan büyük ölçüde yararlanırken, orta ve alt sınıftaki pek çok kişi bundan yararlanamadı.

Bugün, Amerika Birleşik Devletleri'nde tartışılan son teşvik paketinde bu sorun kolaylıkla gözlemlenebilir. Senatörler, vatandaşların alacağı paranın miktarı konusunda aylarca kavga ederken, yasanın doğrudan belirtilen amaçlarının dışında kitlesel örgütleri ve çıkarları destekleyecek milyarlarca dolarlık para konusunda iki partili, sessiz fikir birliğinden başka bir şey yok. Burdan anlaşılacağı üzere Cantillon Etkisi dünyayı yönetir sonucuna varabiliriz.


Geçmişten Günümüze Para Asla Adil Olmadı

Paranın tarafsız olmaması, paranın nüfus arasında eşit veya adil bir şekilde dağıtılmaması anlamına gelir. Para yaratmanın doğasında bir adaletsizlik vardır ve paranın yaratılması ne kadar kolay olursa, yetkisi olmayanlar ve belirli bağlantılara erişimi olmayanlar için dağıtılması o kadar adaletsiz olur. 

Açıkçası, hayatta ilerlemek para matbaasına yaklaşmakla katalize edilebilir. İnsanlar kurumsallaşma hakkında konuşurken, aslında kastettikleri şey bugün para matbaasına yaklaşmanın kurallarıdır. 

Eğitimsiz bir kişiye, Amerika bir refah ülkesi gibi görünüyor, ancak panjurlar kaldırıldıktan sonra, gerçekler gösteriyor ki, karşılıksız para basmaktan başka bir işi olmayan ülke açığa çıkar. 

Daha da yakından incelenirse, ABD'de yaşayan ve doğrudan ABD doları alan herkesin, benzer bir pozisyondaki diğer kişilere kıyasla doğal olarak ayrıcalıklı bir konumda yaşadığı, ancak doğrudan USD almadığı anlaşılır. Bu, yazıcıya gerçekten yakın olan elitlere ve yoksullara doğru ölçeklenir. 

Cantillon Etkisi sadece fiat için değil, aynı zamanda değerli metaller için de geçerlidir. 

Değerli metaller (çoğunlukla altın ve gümüş) tarihsel olarak insanlığın kullanabileceği en iyi parasal mal olmuştur. Ne yazık ki, düzgün işleyen bir değerli metal ekonomisi için gerekli olan madencilik, gözetim ve doğrulama süreçleri, fırsatçı merkezi operatörlerin ayrıcalıklı bir konumdan yararlanmaları için zayıflık yarattı. 

İspanyol Fiyat Devrimi Amerika'da keşfedilen altın ve gümüş madenciliği nedeniyle Avrupa'da hasara yol açtı ve belki Rönesans görülmemiş bir büyüme ile sona erdi. İspanyol Kraliyet ailesi, yeni bulunan türden faydalar elde ederken, Avrupa'daki insanlar altın ve gümüş erozyonunun satın alma gücünü buldu. 

Nihayetinde, değerli metallerin dijital bir küresel dünyaya ölçeklenmedeki başarısızlıkları ve merkezileştirme, müsadere ve yeni bulunan arzlara karşı savunma konusundaki yetersizliği, bugün yaşadığımız çok daha adaletsiz fiyat para sistemlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. 

3 Ocak 2009'da Satoshi Nakomoto, Bitcoin blok zincirinin ilk bloğunu “The Times 03 / Oca / 2009 Şansölyesi bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” mesajıyla çıkardı - o sabah The Times gazetesinin manşetidir. Bu sadece Nakamoto'dan daha adil bir para yaratma niyetlerine dair bir mesaj değildi, aynı zamanda bitcoin para biriminin adil bir şekilde piyasaya sürülmesini etkili bir şekilde zaman damgası ve kanıtladı. 

Bitcoin genesis (ilk) bloğunun ham onaltılık görselleştirmesi. 

Nakamoto'nun kasıtlı eylemleri ve Bitcoin'in izinsiz, özgür ve açık kaynaklı doğası nedeniyle, bitcoin ilk gerçek tarafsız paradır. Bitcoin, önceki tüm paralarla gelen doğal adaletsizliği ve Bitcoin kullanmak için üçüncü bir tarafa güvenme ihtiyacını ortadan kaldırır. 

Bitcoin Teşvikleri Hızalıyor

Cantillon Etkisi 2.0, Bitcoin tarafından dünyaya tanıtıldı. 

"Bitcoin elde etmenin tek yolu, onu başka birinden almaktır ve bir başkasının kendi bitcoin'inden isteyerek ayrılması gerekir. Bence bunun derinliği abartılamaz. Küresel pazarlardan değer elde etmenin üretken olmaktan başka bir yolu yok ve bence bu toplum için çok büyük bir değişikliktir.”

Bitcoin Standardına geçiş, gerçeğin ve gerçekliğin uyanışıdır. Bitcoin, kurumların piyasaya karşı çıkma kabiliyetini ortadan kaldırır, çünkü kimse onu çıkarmak için aşırı miktarda enerji olmadan bitcoin yaratamaz. 21 milyondan fazla bitcoin oluşturmak imkansızdır. Çünkü 21 milyon tedarik sınırı, dağıtılmış bağımsız düğümler ağı tarafından uygulanmaktadır. Tarihte ilk kez, Bitcoin bireylere doğru ekonomik hesaplama için bir araç sunuyor. 

Bitcoin, değer elde etmek için şiddeti çok daha az ölçeklenebilir hale getirir. 

Bitcoin, kişinin bitcoininin kolay muhafazasını ve doğrulanmasını sağladığından, Bitcoin kullanıcılarının artık servetlerini elinde tutmak için merkezi kurumlara güvenmeleri gerekmiyor. Anahtarların bu şekilde dağıtılması ve aslında bir Bitcoin özel anahtarının (harcama anahtarı) kontrolünü ele geçirmeden madeni paraları hareket ettirmenin bir yolu olmadığı gerçeğinden dolayı, sansürcülerin veya hırsızların artık anahtar sahibinden anahtar sahibine gitmesi ve her bir anahtarı zorla alması gerekiyor. 

Teknolojinin şiddetin mantığını temel bir düzeyde değiştirdiğini görüyoruz. Bir hükümetin birinin banka hesabını basitçe dondurabileceği günler geride kaldı. Bir nüfusun servetinin gasp edilmesi ve kontrolündeki bu artan maliyet, dünyanın şu anda nasıl organize edildiğinde temel bir değişimdir. 

Şeffaf Bir Gelecek Daha Fazla Fırsata İzin Verir

Hepimiz kapalı ve merkezi bir para sisteminin neye yol açtığının farkındayız. Çünkü her gün onun üzerinden yaşıyoruz. Merkezileştirmenin kesinlikle kullanım durumları vardır, ancak bir bireyin emeğinin seyreltilmesinden sorumlu olmadığında değil. Yoktan para yaratmak, bir kişinin üretkenliğini ve hayatta ilerleme yeteneğini bozmaya devam ediyor.

Bitcoin ile hesap verebilirlik, bir kurumdan ziyade bireye veya çoğu insanın durumunun gerçeklerinden çok uzak olan kendi kendini tayin eden bürokratlara yüklenir. Paranın nasıl yaratıldığını ve Federal Rezerv şubelerindeki valilerin "kabul edilebilir" enflasyon oranlarına nasıl karar verdiklerini anlayan çok az insan var. Fiyat, gerçek bilimden çok doğaçlama tiyatroya benziyor. İktidardakiler tarafından gerekli görüldüğünde kurallar çiğnenirken, ulusların vatandaşlarının parasal çıkarları için en iyisinin ne olduğu konusunda hiçbir söz hakkı yoktur.  

Buna karşılık, Bitcoin'in fikir birliği kuralları değişmez ve kodu, birinci sınıf meslektaş incelemesiyle son derece yavaş bir şekilde yükseltilir. Yükseltilmezse bozulan iPhone'unuzun aksine, Bitcoin yükseltmeleri isteğe bağlıdır ve kullanıcılar gönüllü olarak kaydolur. Bitcoin ağının fikir birliği demokrasiden daha saftır. Rant peşinde koşan ya da asalakı desteklemek için üretken olandan uzaklaşmaya çalışmaz. Tüm katılımcılar için en iyi sonuçları teşvik etmeye devam ediyor, özellikle bu, bireyleri daha fazla bitcoin elde etmek için daha üretken olmaya zorlamak anlamına geldiğinde. 

Bitcoin'in varlığının son 12 yılında, dijital para birimini henüz duymamış birini bulmak zor olurdu. Bununla birlikte, bu noktaya kadar, paranın gerçekte ne olduğunu, nasıl yaratıldığını, tarih boyunca nasıl kullanıldığını ve bir para birimini veya değer deposunu neyin başarılı bir şekilde yapıp neyin yaramadığını öğrenmek anormal bir merak konusu olmuştur. Bugün Bitcoin, dünyayı mevcut para sistemimizin ne olduğuna ve günlük hayatımızı nasıl etkilediğine uyandıran viral turuncu haptır. 

Bitcoin tabanlı bir dünyada, hakların haksız bir şekilde doğru sosyal konumlandırmaya ve kaldıraç oranına sahip olanlara tahakkuk ettiği bir dünyada değil, değer yaratanlar tarafından değer tahakkuk ettirilir.

Nihayetinde Bitcoin, bireylerin mevcut kontrol yapılarının dışında kalmayı ve inşa etmelerini sağlar. 

Hepimiz Bitcoin'i en çok hak ettiğimiz anda buluruz. Bitcoin'i gerçekten elinde tutanlar var, ancak artık alana dahil olmayanlar var. Bazı insanlar, Bitcoin'i çok erken bulmanın daha dayanılmaz bir yolculuğuna çıkmalı, sadece Bitcoin'in fiyatı ile değil, aynı zamanda en ideal durumda olmayan üretken bireylerin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için, sadece büyük bir değer açılmadan önce pozisyonlarından para kazanmak zorundadır. Bitcoin, internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilir hale getirilerek bunu değiştirir. İnternetin ve bilgiye erişimin ortaya çıkmasıyla birlikte Bitcoin, merkezi bankacılık ağlarının opak uygulamalarını ortaya çıkarmaya devam etmede benzer bir rol oynayacak. 

Şeffaf bir gelecek daha fazla fırsata izin verir. Hiçbir ayrıcalık olmadan gerçekten gelen para olduğunda dünyaya ne olur? 

Bitcoin Rönesansına hoş geldiniz! 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ