Bitcoin dünyasında neden kadın oranı düşük?

Kripto dünyasında göz attığınızda burada bulunan katılımcıların ister online olsun, ister olmasın çoğunluğun erkek olduğu görülmekte.

Bunu 2.000 ‘nin üzerinde Amerikalıyla yapılan yeni bir anket doğrulamaktadır. Belirgin bir cinsiyet farklılaşması görülmektedir. Google’dan elde edilen verilere bakıldığında Bitcoin kullanıcılarının içerisinde kadınların oranı %4’den daha az. Peki ama neden?

Bitcoin.com’un geçen haftaki verilere bakıldığından erkeklerin genel olarak kadınlarına nazaran Bitcoin'e bakış açıları daha olumlu olduğu görülmektedir (%17’ye karşılık %7). Diğer bir önemli nokta ise teknoloji dünyasının erkekler tarafından domine ediliyor olması. Üniversitelerde bilgisayar ile ilgili bilimlerde okuyan öğrencilerin sadece %16’sı kadın öğrencilerden oluşmakta.

Son on yılda kadınların teknoloji dünyasında daha fazla yer edinmesi için yapılan çalışmalar ve desteklere rağmen özellikler Birleşik Krallıkta oransal olarak düşüş göze çarpmaktadır.

Erkeklerin teknolojiye olan ilgisine paralel olarak Bitcoin’in ilk zamanlarında bu dijital para birimiyle ilgilinen yenilikçiler ağırlıklı olarak erkekti. Zamanında Web’i kullanmak için biraz teknik bilgi gerekiyordu ve aynı şey bugün Bitcoin için de geçerli.

Son olarak Bitcoin’in gelişme kaydetmesi ve devrimini tamamlaması isteniyorsa bu nüfusun bir yarısını yok sayarak gerçekleşemez. Kadınlar ne kadar bu topluluğun içine dahil olursa o kadar olumlu yansımaları olacak.

Siz ne dersiniz. Bitcoin dünyasında daha fazla kadının varlığı neler katabilir?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ