Bitcoin’in itibari paralardan son derece farklılaştığı bir konu bulunuyor.

Bitcoin’in itibari paralardan son derece farklılaştığı bir konu bulunuyor. Bu temel konu yükümlülükle ilgilidir. İtibari paraların banknot ve dolar, Euro ve lira gibi madeni para halleri merkez bankalarının yükümlülüğüdür. Diğer taraftan fiat para birimlerinin kaydi hallerinin hatırı sayılır bir kısmı da bankaların yükümlülüğü altındadır. Peki ya Bitcoin?

Bilindiği üzere Bitcoin’in arkasında hiçbir kurum yok. Hiçbir şahsın yükümlülüğü de söz konusu değil. Soralım size. Bitcoin A.Ş. şeklinde bir şirket var mı? Tabiki yok. Peki Bitcoin dünyasında yükümlülük olmadığına göre ne var? Tabiki sahiplik var. Bitcoin’e sahipsiniz. Yani dijital ortamdaki 0 ve 1’ler ile temsil edilen bir değere ya sahipsinizdir ya da değilsinizdir.

İtibari paraların ilginç bir özelliği var biliyorsunuz. Müşterisi olduğunuz bankanın sunucu olduğu bir mimaride çalışıyor. Diğer taraftan kayıtları sizin kontrol edemediğiniz tek kopyalı kayıt defterinde tutuluyor. İhraç şekli itibariyle yükümlülük formatında olan paralardır itibari paralar. Bu nedenle Bitcoin gerçek birsahiplik sunmaktadır.

Sahipliğe karşı çıkacak elbette kimse bulunmuyor. Ama Bitcoin’in kullanımına karşı iseniz artık daha dikkatli olmak zorundasınız. Çünkü bu teknoloji giderek benimseniyor. Giderek çok fazla kişi bu alana katılıyor. Bu yüzden sahiplik de artıyor. Sahipliği mühüre benzetirsek mühür kimdeyse Süleyman O’dur.

Geleceğin parasından beri kalmamanız gerekiyor. Trene atlamayı unutmayın. Konu sadece bir yatırım aracına sahiplik değil. Gelecekte de söz sahibi olmak. Bütün mesele bu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ