Merhaba arkadaşlar, malumunuz Bitcoin yaklaşık 3 gündür bir düşüş trendinde. Aşağıdaki tabloya dikkat ederseniz 20.000$ barajını yıktıktan sonra tabiki bir düzeltme yapacağını beklediğimiz Bitcoin biraz fazla abartmış gibi görünüyor. Bu durum sanki Mt.Gox ve Silk Road olaylarını andırmaya başladı. Fakat merak etmeyin bence öyle bir durum söz konusu değil bukadar çok endüstrileşen bir sektör bukadar kolay pes eder diye düşünmüyorum. Analistlerin raporlarına ve tahminlerine göre hedeflerinize devam etmenize bakmanızı tavsiye ederim çünkü çok az yanıldılar. Trace Mayer Şubat 2018 de Bitcoin 25.000$ üstüne çıkacak demişti. Sanırım Bitcoin biraz hızlı gitmeye çalıştı ve yolda takılıp düştü zaten bu tür durumlar artık çok sık olmaya başlıyor. Bir önceki yazımda günlük +2000$ üzeri artışlarda take profit yapmanızı önermiştim. Aynı şeyi hala önermekteyim.

BTC ye baktığımızda -%17.06 lık bir değer kaybı yaşamış bu gayet normal olarak görülebilecek bir kayıp 3 gündür kaybedilen değer yaklaşık olarak 7.000$ civarı olmuş tabiki kulağa pek hoş gelmiyor ama böyle düzeltmeler olması gerekiyor sert çıkışlar öncesinde bunlar olmazsa bir sorun var demektir. Artan madencilik masraflarıyla zaten fiyatın artması gerekiyor yok Bitcoin çok daha kötü durumlara gelebilir. Artık 1 Bitcoin kazabilmek için harcanan elektrik masrafı ve SHA-256 algoritması çözümleme araçları daha pahalı durumda.

Şuan en verimli çalışan SHA-256 algoritması çözümleme cihazı yani Bitcoin Miner ve Bitcoin Cash Miner cihazımız Antminer S9 ve 13.5Th/s gücünde kazım yapıyor yaklaşık Ağustos ayında bu cihaz 1250$ civarındaydı biraz zamlanarak 1550$ civarlarına gelmişti fakat 20.000$ den sonra güncel fiyatı 2725$ fiyatında. İsterseniz Bitmain.com sitesinden kontrol edebilirsiniz ve artan zorluk seviyesi ile artık bu cihaz daha az kazım yapıyor Ağustos ayında göre değerlendirildiğinde. Demek istediğim artık 1 Bitcoin üretmek için alabileceğiniz donanımın fiyatı artmışken 1 Bitcoin kazma süreside uzamış durumda yani buda ek masraflar getirmekte. Eğer Bitcoin fiyatı 10.000$ seviyesinin altına doğru gerilerde ben pek bir madenci kalacağını sanmıyorum. Buda zaten kripto paraların sonu anlamına gelmektedir.

1 günde -3200$ civarında düşüş daha önce hiç yaşanmadı yani ben görmedim şahsen 2017 yılından bahsetmek gerekirse fakat bu yüzdelikte düşüşlere şahit oldum tamam belki 1 gün içinde olmadım ama 2-3 günde bukadar değer kaybettiğini gördüm. Yani terdirgin olmak için bence Bitcoin fiyatının kendi üretim fiyatının altına düşmesi gerektiğini düşünmekteyim işte ozaman olaylar daha farklı bir yere gidiyor olabilir tabiki herzaman temkinli olmakta fayda var. Bitcoin fiyatlarındaki düşüş madencileri çok etkileyeceğin kazdıkları gelirde düşecektir. Yani bulut madenciliği kullanıyorsanız Bitcoin 20.000$ civarındayken sizden kesilen elektirik masrafı 0.002 BTC iken şuan 0.003 BTC ye yükselmiş olabilir çünkü bu düşüş ile birlikte masraflarınızın ödenmesi için elektirik kesintisi yapılırken BTC miktarınızdan düşecektir. Zaten artan zorluk ile birlikte azalan kazım miktarınız BTC fiyatlarındaki düşüşle birlikte sizden daha fazla BTC kesilmesine yol açacak ve zarar+zarar ilişkisi ortaya çıkacaktır.

Umarım kısa zamanda Bitcoin kaldığı yerden devam eder ve yükseliş trendine geçiş yapar. Yoksa kripto para dünyasında olabilecek şeyleri şimdiden kestirmek çok zor olacaktır. Birde arkasında Bitcoin Cash gibi bir tehdit varken Bitcoin'in bu şekilde düşüş yaşayarak değer kaybetmesi aslında yaması gereken en son şeylerden biriydi. Kısaca elinizdeki Bitcoinleri ucuzdan satmayın bekleyin derim çünkü bekleyen hep kazandı.

Grafiğin sonuna dikkat ederseniz madenciler yavaş yavaş BCH ye doğru tüymeye başlamışlar çünkü onlar için önemli olan tabiki kazanç hangisi daha kârlı ise onu kazacaklar. Direkt olarak sonuca bağlarsak bu hashrate yükselmedikçe blockchaindeki onaysız işlem sayısı katlanarak artacak bu sebepten ötürüde block chain ağı sıkışacaktır. Sıkışmanın bir diğer sebebide bildiğiniz gibi düşük fee ödeyen transferciler. Yani Bitcoin şuan combo yiyerekten çok kötü bir hal almış durumda.

-Düşen Fiyat

-Düşen Madencilik Desteği

-Yükselen Transfer Komisyonu

-Şişen ve transfer sıkıntısı yaşayan bir ağ

gibi sıralarsak, Bitcoindeki çıkışlar gayet normal duruyor. Çıkışlarda fiyata etki ediyor acaba bu durum nasıl düzelecek? Düzelmez ise bir dönemin sonu gelebilir belkide ne dersiniz?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ