Bir finansal enstrüman olarak Bitcoin için çok fazla şey söylendi.

Bitcoin’e Kaldıramayacağı Yükü Yüklemek

Bir finansal enstrüman olarak Bitcoin için çok fazla şey söylendi. Bitcoin’in dünyadaki gelir eşitsizliğini ortadan kaldıracağı ve yoksulluğu bitireceği söylemi söylentilerin en başında geliyor. Peki böyle bir yaklaşım ne derece mantıklı. Böyle bir misyonu Bitcoin’e yüklemek Bitcoin için kaldırılamayacak bir yük anlamına gelmez mi? Yazımızda bu konuyu irdelemeye çalıştık.

Soğuk savaş öncesine dair bir Sovyet hükümet yetkilisinin Amerikan eczanesine gelmesiyle ilgili ilginç bir hikaye anlatılır. Eczanede birçok hastalık için binlerce ilacın sıralı olduğunu gören Sovyet yetkili bu durumun çok etkileyici olduğuna vurgu yaparak ‘’peki her dükkanın bütün bu ürünleri stokladığından nasıl emin olabiliyorsunuz?’’ şeklinde bir soru sorar.

Soru gerçekten de çok ilginç. Zira piyasa ekonomisinin nasıl çalıştığı anlama noktasında Sovyet hükümet yetkilisinde görülen eksikliği yansıtıyor. Çünkü Amerika’da Sovyetler Birliği’nde olduğu gibi işyerlerine hangi ürünleri stoklayacağını söyleyen hiçbir merkezi otorite bulunmuyor. İşyerleri insanların satın almak istedikleri ürünleri satarlar ve buna mukabil olarak şirketler de dükkanların stoklamak istedikleri ürünleri üretirler.

Sovyet ekonomisi büyük ölçüde, hükümet bürokratlarının örneğin bir fabrikadaki üretilen sabun kalıplarının miktarında Moskova’da bilgisayar mühendisliği okuyan üniversite öğrencilerinin sayısına kadar her şeyi yönetmesi yüzünden başarısızlığa uğradı. Netice olarak tüm bu sorumluluklar fazla gelmişti. Sovyet ekonomi sistemi kaldıramayacağı bile yükü taşımaya zorlanmıştı.

Şimdi aynı durumun Bitcoin için de geçerli olabileceğini söylemek mümkün. Bitcoin’e aldırmayacağı bir yükü yüklemek onu başarısızlığa iken en büyük faktör olacak. O yüzden gerçekliklerden hareket etmekte fayda var.Değil mi?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ