Bitcoin Ekim Ayı Genel Analizi

Bitcoin fiyatları yaklaşık 1 yıldır aynı seyirde devam etmekte. 6000$ ve 10.000$ arasına sıkışan bitcoin geçtiğimiz hafta %24 dolaylarında değer kazanarak yatırımcısının yüzünü tekrardan güldürmeyi başardı. Şimdi grafik bize neler anlatıyor, bir analiz yapalım. Ek olarakta USD/TRY fiyatlarınında Türkiyede bulunan yatırımcılar için önem teşkil ettiğini hatırlatmakta fayda var.

2017'de görmüş olduğu en yüksek değerden sonra 2018 ortalarında 14.000$ seviyelerine yükselmiş olan Bitcoin, fibonacci kanalının kırmızı bölgesine giriş yapmış durumda, bu durumun asıl sebeplerinden biri DC oluşması, daha önceki DC oluşumunda da benzer bir durum yaşanmıştı. Fiyatlar, 6000$ seviyelerinden 9800$ civarına yükselmişti.

30 Mart 2018 dolaylarında gerçekleşen Death Cross, Bitcoin fiyatlarını 25 Nisan 2018'e kadar yaklaşık 4000$ dolaylarında yükseltmesinin ardından soluksuz bir düşüş başlamıştı. Şubat 2019'a kadar 3000$ dolaylarına düşen Bitcoin'i bir çok yatırımcısı terketmiş ve Nisan 2019'a kadar 3000$ dolaylarında seyir sabit devam etmişti. Sonrasında ise herkesi umutlandıran bir Boğa piyasası geldi. Fakat bu boğa piyasası çok kısa sürdü ardından yükseliş yerini düşüşe bıraktı. Logaritmik ve Lineer olarak kanal çizgilerine baktığımızda Bitcoin'in 2017 yılındaki en yüksek değerinden gelen (19.780$) direnç çizgisinin hala kırılmadığını görmekteyiz.

Şuanki DC ise, 2018 yılındaki durumun aynısına benzemekte, fiyatlar belirli bir tepkiyi aldı ve anlık olarak bir yükseliş yaşandı, belki balinaların mal boşaltması için gerekli yapay çıkış sağlandı. Belki de en güçsüz sanılan vakit, şaha kalma olayını yaptı diye düşünebiliriz.

Fakat grafikte görünen durum hacimsel analiz yapıldığında, aşağıdaki grafikte göreceğiniz üzere eski zamanlara nazaran çok fazla hacimli bir işlem olmasada son zamanlara göre hacimli bir işlem gerçekleşmiş durumda. Buradan kırmızı fibo kanalına değip 11.000$ civarı oluyor, geri çekilmesi beklenebilir. Yada bu kırmızı kanalıda aşıp yukarıda görmüş olduğunuz kırmızı dirence değmesi hatta üzerine iğne atmasıda beklenebilir. Bunlar sadece beklentidir, çünkü DC yaşandığı bilindiği için yatırımcıların hepsi mal boşalt durumuna düşeceğinden piyasa fiyatları arttırabilir. Sonrasında ise 30 Mart 2018 yılındaki gibi 3000$ civarına geri çekilme yaşanması durumuda söz konusu olabilir. Bildiğiniz gibi Bitcoin fiyatları yaklaşık 2 senedir düşmekte. Elbette ara yükselişler yapıyor, fakat soluksuz bir boğa piyasası yok. Herkes zaten bunu beklediği için yatırım yapıyor ama siz ne zaman küserseniz, ne zaman bıkarsanız ve ne zaman ekranı açıp bakmazsanız boğa piyasası ozaman başlar.

Önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatlarında dediğim gibi bir artış beklemekteyim. Bu süreç 15-20 gün sürebilir. Girmek isteyen arkadaşlar 8200$ seviyesine stop-loss koyabilirler biraz daha risk almak isteyen arkadaşlar ise 7800-7600$ dolaylarına stop-loss koyabilirler. 11.000$ ilk kâr al bölgesi olup, 12.000$ bütün Bitcoinlerin satış noktası olarak değerlendirilebilir.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir sadece kendi ön görümdür. Danışmanlık yapmamaktayım.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ