Bitcoin tarihinin en yüksek değerine ulaştı 2017

Bitcoin'in fiyatı, Cuma günü 2.838 dolardan 30 günlük en yüksek seviyesine ulaştı ve 46.718 milyar dolara yakın bir piyasa değeri gösterdi. Bazı borsalarda fiyatı 2.900 dolara ulaştı. Cuma gününün en yüksek noktası, fiyatın 12 Haziran'da ulaştığı 2.964.74 dolara ulaştığı en yakın değer oldu. Fiyat günün geç saatlerinde 2.700 dolara geriledi ve 24 saatlik dönem içinde 1.66 puan geriledi.

Hard Fork Endişesi Kayboldu

1 Ağustos'taki hard fork endişesi son 144 bloğun %90'ından fazlası SegWit'in önerisi lehine 21 Temmuz'a kadar sinyal verdiği için düşmeye devam ediyor.

Madencilerin SegWit2x'i etkinleştirip etkinleştirmemesi veya kullanıcı tarafından aktive edilen soft fork BIP148'in etkinleştirilip etkinleştirilmemesi konusunda zincirin bölünmesini önlemek üzere tasarlanan SegWit'in öncülü BIP 91 için fikir birliği ortaya çıkmıştır. BIP 91, kurallarını etkinleştirmek için belirlenmiş tarihlere güvenmiyor, ancak belli miktarda hash gücüne sahip olmakla ilgilidir. Blokların %80'i önemli bir süre sinyal verdikten sonra SegWit'i destekleyen havuzlardan olmayan bloklar reddedilir.

Fiyat artışı, ölçeklendirme tartışmasının, ağın daha yüksek bir kapasiteye ulaşması beklentisi ile sonuçlara ulaştığını gösteriyor.

Bitcoin'e yardımcı diğer faktörler

En son yapılan toplantıya göre, bazılarının hiç ayrılmadığını iddia etmesine rağmen, kurumsal ilgi geri döndü. Para biriminin oynaklığı gerçeğe yakın olsa da, yükseliş eğilimi, merkezi olmayan bir küresel ödeme sisteminin erken aşamalarının başladığına olan artan bir inancı yansıtmaktadır.

Bitcoin atlaması, yakın zamanlamaya bakarak Avrupa'daki para politikalarına da bağlanabilir. Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi Perşembe günü yaptığı açıklamada, ECB'nin nicel yavaşlama ve faiz oranlarını şimdilik değiştirmeden bıraktığını söyledi. Euro ABD doları karşısında hemen % 0.5 arttı.

Aynı zamanda, Bitcoin'in en güçlü yanlarından biri de, diğer varlıklarla ilişkilendirilmemesi ve fiyatlarının diğer varlıkların performansı ile hiçbir ilgisi olmamasıdır.

Bitcoin, Kripto Dünyasına Öncülük Ediyor

Bitcoin'in reboundu, kripto alanındaki keskin toparlanmayı tetikledi, çünkü tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 90 milyar doları aştı. Bu, toplam kripto piyasa değerinin 61 milyar dolara düştüğü 16 Temmuz'dan bu yana yaklaşık % 50'lik bir artışa işaret ediyor.

 %22.36 Ethereum ardından Bitcoin toplam kripto para piyasasının %47.37'sine yakın bir kısmını elinde tutuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ