Düzenlemelere uyum her zaman herhangi bir enstrümanın veya platformun kabul edilmesini tetiklemenin önemli bir parçası olmuştur.

Bitcoin ETF,

Ancak TokenInsight'taki analistlere göre, mevzuata uygunluk yatırımcıları çeken tek faktör değildir. 2019 için Bitcoin ve diğer kripto para birimi türev piyasaları hakkında yakın zamanda yayınlanan raporunda TokenInsight, yasal uyumluluğun pazara giren yatırımcıları nasıl etkilediğini ve kripto pazarının neden onaylanmış bir kripto-ETF'yi 2020'de görebileceğini ele aldı.

Raporda, ICE destekli Bakkt'ın lansman gününde nasıl sadece 0.7 milyon dolarlık bir hacim gördüğüne dikkat çekildi. Bu, borsanın lansmanını çevreleyen hype göz önüne alındığında, o zamanlar birçok kripto para birimi kullanıcısını şaşırttı. 26 Ekim'de Bakkt, kendi büyümesi açısından etkileyici olan ancak aynı gün kaydedilen 8 milyar dolarlık BitMEX hacmine kıyasla dipsiz bir rakam olan 11 milyon doların üzerinde ticaret hacmini gördü.

Bakkt'ın ABD yasal gereklilikleriyle daha uyumlu olmasına rağmen, BitMEX 700 kat daha fazla hacim gördü ve bu da analistleri, yatırımcıları piyasaya çeken tek faktörlerin borsa uyumu ve düzenlemelerinin olmadığına inanmalarını sağladı.

Ancak rapor, kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesi için borsa uyumunun önemli bir önkoşul olduğunu da iddia etti. CFTC'ye göre, Chicago Ticaret Borsası (CME) şu anda STONE RIDGE TRUST VI Bitcoin fonunda tanımlanan menkul kıymetleri karşılayan tek menkul kıymettir - Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanan tek kripto fonudur.

Analistler ayrıca CME’nin BTCH0 sözleşmesinin 24 saatlik hacminin OKEx’in sözleşmelerinden yaklaşık 800 kat daha düşük olduğunu belirttiler. Bu bize sezgisel olarak OKEx'in daha iyi likiditeye sahip olduğunu söyler, bu da kurumsal yatırımcıların değeridir. Ancak, STONE RIDGE TRUST VI fonuna, mevzuata uygunluğu nedeniyle CME aracılığıyla yatırım yapabilirler.

TokenInsight'ın raporu ayrıca, Bitcoin veya diğer kripto para birimleri için SEC onaylı bir ETF'nin bulunmaması konusunu da kapsıyor, çünkü Exchange Yasası Bölüm 6 (b) (5) 'nin gereksinimlerini karşılayamıyorlar ve “[Kurallar] hileli ve manipülatif eylemleri ve uygulamaları önlemek için tasarlanmıştır.”

Temel olarak SEC, Bitcoin ve kripto-ETF'lerin yatırımcıları doğrudan kolayca manipüle edilen pazarlara maruz bırakacağına inanıyor. İlk 25 türev borsadaki toplam hacmin, BTC ve ETH Vadeli İşlemleri sözleşmelerinin ticaret hacmi, enstrüman türüne bağlı olarak sadece % 1.2 ile 5.4 arasındadır.

 TokenInsight ayrıca, uyumlu işlem hacmi düşük olduğundan SEC'in piyasanın kolayca manipüle edildiğine inandığını, bunun da uyumlu bir kripto para birimi-ETF'nin başlatılmasını önleyen en büyük faktör olduğunu ekledi. Ancak, “bir değişiklik varsa, bu tür ürünler 2020'de piyasaya sürülebilir.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ