New York merkezli küresel borsada işlem gören fon sağlayıcısı Global X, bugün bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunduktan sonra haberlerde yer alıyor.

Bitcoin ETF İçin Bir Başvuru Daha Geldi

New York merkezli küresel borsada işlem gören fon sağlayıcısı Global X, bugün bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunduktan sonra haberlerde yer alıyor. ETF'lerin küresel sağlayıcısı 21 Temmuz'da ABD SEC'e başvurdu ve onaylanması durumunda Global X Bitcoin Trust adı altında mevcut olacağını ve CBOE BZX borsasında işlem göreceğini önerdi.

Şirketin başvurusuna göre Bank of New York Mellon, Trust'ın yöneticisi olarak görev yapacak. Yönetici, Trust'ın NAV'sini ve Trust'ın net varlıklarını hesaplamak da dahil olmak üzere, Trust'ın bakımı ve operasyonları için gerekli idari, vergi ve muhasebe hizmetleri ile finansal raporlamayı sağlar.

Trust’ın amacı, onaylanması halinde şunları içerecektir:

“…Bitcoin fiyatının performansını Trust'ın operasyonlarının giderleri düşüldükten sonra yansıtmak. Trust, herhangi bir kıyaslama veya endeksin performansını yansıtmaya çalışmayacaktır.”

Yeni Başvuru Ne Anlama Geliyor?

Global X, koruyucusunu henüz belirlememiş olsa da, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından dijital varlık saklama hizmeti sağlamak üzere yetkilendirilmiş sınırlı amaçlı bir güven şirketi olduğunu belirtti. Dosyaya göre, Trust fonu, bir tasfiye veya belirli olağanüstü durumlar dışında, Bitcoin'i doğrudan satın alamaz veya satamaz.

Ancak fiyatların düştüğü bu dönemde Bitcoin'e ilgi gösteren tek kurum Global X değil. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Bitcoin ETF teklifleri bu yıl bir düzinenin üzerine çıktı ve Fidelity, Wisdom Tree ve VanEck gibi isimler de ilgi gösterdi.

Ancak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Wisdom Tree, VanEck ve Skybridge Capital dahil olmak üzere şimdiye kadar üç ETF başvurusu hakkındaki kararını erteledi.

Burada, SEC'in yukarıda bahsedilen ürün hakkında kamuoyu aramak için harekete geçtiğini belirtmekte fayda var. Ne yazık ki, bunun yaptığı karar bir kez daha zorlandı ve SEC Komiseri Hester Pierce dahil olmak üzere kripto endüstrisindeki birçok kişiyi tedirgin etti.

Pierce, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kripto para birimleriyle ilgili düzenleyici netliğin eksikliği konusunda vokal oldu. Kanada gibi diğer ülkelerin birkaç ay önce ilk ETF'sini onaylamasıyla birlikte, ABD'nin geride kalmaması için baskı artıyor. Peirce'e göre,

“Henüz birini onaylamadığımız ve diğer ülkelerin ilerlediği bu durumda olacağımı asla hayal edemezdim.”

Komiser ayrıca, kripto endüstrisinin herkesten farklı bir dizi kuralla oynamaya zorlandığı ve ajansın belki de sorumluluk alanını aştığı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Sektörün SEC'in kararsızlığı karşısında sabırsızlanmasıyla, Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein kısa süre önce bir Bitcoin ETF'nin onaylanmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu söyledi. Aslında, Grayscale kısa süre önce ABD bankacılık devi BNY Mellon ile ortaklık kurdu ve GBTC'nin bir ETF'ye 'beklenen' dönüştürülmesinden sonra GBTC için hizmetler sunacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ