2021 yılının Mayıs ayında Bitcoin 60 bin doları geçerek yılın ilk zirvesini gördü.

2021 yılının Mayıs ayında Bitcoin 60 bin doları geçerek yılın ilk zirvesini gördü. Mayıs zirvesinde sonra fiyatlar geri çekilmeye başladı ve hatta bir ara 40 bin doların altına kadar geriledi. Neyse ki 2021’nin 2’nci yarısında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı, future bazlı Bitcoin ETF’lerin (Bitcoin Borsa Yatırım Fonu) kabul edeceğini duyurdu. Bu duyurunun ardından Bitcoin’de mevsim değişti ve fiyatlardaki düşüş trendi tersine döndü.

En sonunda beklenen oldu SEC, future bazlı Bitcoin ETF’leri onayladı. Bu onayın ardından Bitcoin 20 Ekim’de 66,900 doları geçerek tüm zamanların rekoruna imza attı. ETF’ler sayesinde Bitcoin Nasdaq ve New York Borsası gibi dev menkul kıymetler borsalarında listelenmeye başladı. Bu onay, Bitcoin piyasalarının daha da kurumsallaşmasına ve istikrar kazanmasına neden olacaktır.

Şimdi gözler ikinci büyük kripto para olan Ethereum’da ve Ethereum üzerinden çıkartılacak / çıkartılabilecek Ethereum ETF’lerde. Bloomberg analisti 2022’nin ilk çeyreğinde ilk future bazlı Ethereum ETF’nin onaylanabileceğini düşünüyor. Bu iddiayı sağlamlaştıran veriler var. Örneğin Ethereum future ürünleri, Chicago Emtia Borsasında (CME) listeleniyor. Bu durumda SEC’in kendisine yapılan future bazlı bir Ethereum ETF başvurusunu reddetmeyeceği düşünülüyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ