Bitcoin, 2020'de fiyatının üçte birinden fazlasını eklerken bile, Ethereum hala yükselik olarak BTC’nin önünde duruyor.

Bitcoin, 2020'de fiyatının üçte birinden fazlasını eklerken bile, Ethereum hala yükselik olarak BTC’nin önünde duruyor.

Koşullar bir altcoin sezonuna  işaret etmeye devam ettikçe pazardaki en büyük altcoin güçlü bir şekilde liderlik etti. Ethereum, yılın başından bu yana, Binance Coin [BNB] ve XRP gibi diğer altcoinler ile % 100'ün üzerinde artış gösterdi.

Ancak, Ethereum henüz altcoin alanının geri kalanına benzeyemez.

Kısa vadeli oynaklık cephesinde, Ethereum listelerden yükseliyor. Çarpık pazarlardan elde edilen veriler, altcoin için 10 günlük gerçekleşen oynaklığı, yazım sırasında yüzde 120'ye çıkışı vurguluyor. Altcoin için bu kısa vadeli oynaklık, Ekim 2019'dan bu yana en yüksek seviyedeydi.

Zaman dilimini genişleten trend devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, 1 aylık gerçekleşen oynaklık yüzde 86'nın üzerine çıktı, bir kez daha son dört aydır hiç görmedi. 3 aylık gerçekleşen oynaklık da yüzde 78'e kadar çıkarken, bir önceki en yüksek seviye Ekim ayında kaydedildi.

Bu, Ethereum'un Ocak ayından bu yana fiyatının, tarihsel fiyatlara kıyasla daha değişken olduğu anlamına geliyor.

Altcoin için düzensiz fiyat hareketleri sadece geçmişte kaldı. Zımni oynaklık da Ocak ayının kapanışından bu yana sürekli artmaktadır ve piyasa katılımcıları önümüzdeki birkaç ay içinde Ethereum'un fiyatında bir artış beklemektedir.


En değerli altcoin yukarı doğru hareket ederken ve Bitcoin, üç haftadan fazla, beş rakamın içine ve dışına hareket ederken, yayılma da bir artış gösteriyor. Ethereum’un Bitcoin yüzdesi olarak fiyatı sadece 2020'de yüzde 50 arttı ve şimdi yüzde 2,8'de duruyor ve Ether’in son işlem fiyatı 261 dolar.

Buna ek olarak, altcoin'in 1 aylık ölçekte Bitcoin ile korelasyonu 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık zaman dilimlerine kıyasla düşmekte.

Burada belirtilmesi gereken, bu eğilimin değişmekte olabileceği. Bitcoin 19 Şubat'ta 10.000 doların altına düştüğünde, Ethereumu’un fiyatı yüzde 6.88 düşerek 262 dolara düştü. Söz konusu düşüşten bu yana, fiyat da 251 $ 'a düştü, ancak o zamandan beri yüzde 3,8 oranında iyileşmeyi başardı. Yazım sırasında ETH, 288 dolarlık piyasa değeri ve 24 saatlik işlem hacmi 13,6 milyar dolar olan 258 dolar ile  fiyatlandırıldı.


Altcoin'in kral paraya olan bağımlılığına, öngörülen oynaklığa ve fiyat artışına rağmen, Bitcoin fiyatındaki son düşüş ETH'nin sevdiğinden daha fazla hareket ettiğini gördü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ