Bitcoin fiyatı, şu ana kadar ne boğaların ne de ayıların üstünlük sağlayamadığı kritik bir durumda bulunuyor.

Ayılar, algılanan baş ve omuzlar modeli nedeniyle fiyatı 25.000 doların altına çekebilecekleri konusunda kendilerini rahat hissederken, boğalar bu tezi geçersiz kılmak için çabalıyor.

Her iki tarafın da hala kazanma şansı var. Boğalar, Bitcoin'in günlük kapanışının 27.550 doların üzerine çıkmasını engellemek isterken, boğalar tam da bunu yapmak için mücadele ediyor. Amaç, modelin geçersiz olduğunu doğrulamak için H&S boyun çizgisini kırmaktır.


Neden 30.000 Dolar Bitcoin İçin Şu Anda Büyük Bir Zorluk?

Ancak, hem boğalar hem de ayılar için işleri zorlaştıran bazı piyasa güçleri var. Bu faktörlerden bazıları CryptoQuant için analist "MAC_D" tarafından derlenmiştir. Ona göre Bitcoin fiyatındaki artış, ABD BTC varlıklarındaki düşüş nedeniyle şimdilik sınırlı olabilir.

CryptoQuant'ın verileri, ABD'li kurumsal yatırımcıların BTC varlıklarının, muhtemelen belirsiz düzenleyici ortam ve Choke Point 2.0 Operasyonu nedeniyle son aylarda istikrarlı bir şekilde düştüğünü gösteriyor. Geçmişte, bir boğa piyasasına her zaman ABD'li kurumsal yatırımcıların BTC varlıklarındaki artış eşlik etti.

Bu nedenle, bu fiyat katalizörü, ABD'de Bitcoin ve kripto için mahkemeler veya yeni yasalar oluşturulana kadar şu an için devre dışı kalabilir. Alternatif olarak, ABD kuruluşları elbette uluslararası borsalara ve DEX'lere yönelebilir.

Boğalar için ikinci bir engel, kripto para piysasında satın alma kapasitesinin ne kadar büyük olduğunu gösteren toplam stablecoin arzı. Şubat 2022'de 99 milyar dolarla zirve yaptı ve şu anda 71,1 milyar dolar seviyesinde bulunuyor, bu da kripto para piyasasındaki satın alma gücünün düştüğünü gösteriyor.

Üçüncüsü, analist "yeni akıllı para oyuncularının eksikliği" olduğunu savunuyor. Bunun makro durum (ABD ve Avrupa merkez bankalarının sıkı para politikası, durgunluk korkuları) ışığında da değerlendirilmesi gereken "büyük ölçüde arz ve talep faktörlerinden kaynaklandığı" söyleniyor.

Alım-Satım Şenliğine katılmak için ByBit Hesabınızı Bu linkten açabilirsiniz.  Bu bağlantı ile kaydolduğunuzda ve işlem yaptığınızda 100 $'a kadar Bonus kazanın!

Likidite Sıkıntıları ve Yükselen Spot Talebi

Ayrıca, kısa vadede 30.000$’a yükselişi zorlaştırabilecek başka faktörler de var. Jane Street ve Jump, ABD'deki piyasa yapıcı faaliyetlerini durdurduklarını duyurdu. Dijital varlık veri sağlayıcısı Kaiko'nun araştırdığı gibi, bunun piyasa likiditesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

İlginç bir şekilde, BTC için piyasa derinliği duyurudan veya geçen aydan bu yana neredeyse hiç değişmedi ve düşük bir seviyede kaldı. Kaiko bunu, Jump ve Jane Street'in maruziyetlerinin çoğunu zaten azalttıkları (veya bu ayarlamaları henüz yapmadıkları) anlamına gelecek şekilde yorumluyor.

Düşük piyasa derinliği nedeniyle, Bitcoin'in gün içi oynaklığı önemli ölçüde arttı. Bununla birlikte, Kaiko, BTC'nin 30 günlük oynaklığının, 2020-2022 ortalamasının oldukça altında, yaklaşık %36 ile düşük kaldığını söyledi.

Diğer bir engelleyici faktör, finansal piyasalardaki net dolar likiditesi olabilir. Analist Ted (@tedtalksmacro) geçtiğimiz günlerde net dolar likiditesinin Mart sonu seviyelerine geri döndüğünü belirtti. Ona göre, BTC'nin gerçeğe uygun değeri bu nedenle 27.500 $ ile 28.000 $ arasındadır.

Kısa vadede, Bitcoin'e artan spot ilgiyi de gerektiriyor. Analist @52skew'in yazdığı gibi, spot deltalar ve CVD'ler, genel spot deltanın son günlerde oldukça olumlu olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Binance spot piyasasının hala trendleri büyük ölçüde yönlendirdiğini, Coinbase'in de son zamanlarda güçlü bir pozitif spot delta (piyasa satın alma) ile hareketlere öncülük ettiğini belirtiyor. Analist, son tweet'inde şunları tahmin etti:

Short odaklı likidite alındı ve şimdi piyasa long odaklı likidite peşinde. Not fonlama oranı hesaplaması, fonlama dönemleri içindeki spot & perp farkına bağlı olarak her iki yönde de sallanacaktır. Binance spot şimdilik başı çekiyor.

Yazının yazıldığı sırada, Bitcoin fiyatı 27.071 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bizi  bu linke tıklayarak instagram sayfamızdan da takip edebilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ