Son haftalarda Bitcoin'in fiyatında  20.000 dolardan 6,000 dolara doğru beklenilmeyen sert bir düşüş yaşadık. Daha sonra ise düşüşleri fırsat bilerek tekrar paranın piyasaya akmasını sağlayan yatırımcılar sayesinde kısa süreli bir umut ışığı görüldü. Peki bu yükseliş sürdürülebilir mi? Acaba bu şiddetli düşüş trendi ne zaman bitecek?

Bu eğilimin sonlanmasına ilişkin en önemli şartlardan biri parabolik ve doğrusal trendlerin bozulmasıdır. Her iki trendinde birkaç yıl sürmesini göz önünde bulundurursak ve bu düşüşlerin bir kaç yıllık  boğa piyasasının tüm hayatını temsil ettiğini ele alırsak böylesine düşüleri normal karşılayabiliriz. Elbette uzun yıllar boyunca ayı yada boğa piyasasının hakim olacağını söylemek güç fakat geçmişteki düşüş ve yükselişler bizi bazen böylesine çarpıcı yorumlar yapmaya itiyor.

İlk olarak 1. resimde kırmızı alana  baktığımızda bir günlük mum grafiğinde 200-EMA arıyoruz. Bunun 2015 yılından sonra ilk defa gerçekleştiğini görebilirsiniz. (En son gerçekleşen ayı pazarının sonu) BTC-USD paritesi 200 EMA altında bulunuyor. Her zaman boğa piyasası boyunca , bitcoin güvenilir 200 EMA'nın üzerinde seyretmeye devam etti. Ancak, şuan grafikleri incelediğimizde, fiyat 200 EMA altında düşüş yaşadığını ve destek ve direnç seviyelerini şiddetli bir şekilde test ettiğini görüyoruz.

İkinci olarak, fiyatın 6,000 dolara indiğinden bu yana genel hacimde kayda değer bir düşüş olduğunu görebilirsiniz. Günlük mumlar ise  daha az hacimli olmaya başladı, Bu da bize büyük yatırımcıların alım işlemleri de kuşkulu adım attığını gösteriyor. 

ÖZET :

Bitcoin 6,000 dolar civarına kadar umulmadık büyük bir düşüş yaşadı.

Şuan gittikçe zayıflayan bir ayı rallisi ile arşı karşıyayız, bitcoin azalan hacimle birlikte güçlü direnç göstermeyi bıraktı.

Olası bir düşüşün devam edeceği yönünde bir çok  şey söyleniyor ve bu gerçekleşirse Bitcoin 4.000 dolar fiyatına tekrar yaklaşabilir.

Bitcoin ve Etereum  gibi dijital varlıklarda ticaret ve yatırım son derece spekülatif ve birçok riski beraberinde getirir. Bu analiz bilgi amaçlı ve yatırım tavsiyesi olarak kabul edilmemelidir. Bitcoin ile alakalı haberler ve bitcoin hakkındaki açıklamalar ve finansal bilgiler, kriptom.com sitesinin ve yazarlarının görüşünü yansıtmamaktadır.Alım ve satımlar için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Geçmişte yaşananlar geleceğin mutlak habercisi olmayabilir!

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ