Çelişen Bitcoin türevleri verileri, kaldıraçlı yatırımcıların yükselişte olduğunu gösterirken, profesyonel yatırımcılar 29.000 doların altında daha derin bir düzeltmeden korkuyor.

Çelişen Bitcoin türevleri verileri, kaldıraçlı yatırımcıların yükselişte olduğunu gösterirken, profesyonel yatırımcılar 29.000 doların altında daha derin bir düzeltmeden korkuyor.

Bu hafta borsalar biraz yeşil parlamaya başladı ve Bitcoin (BTC) geleneksel piyasalardan ayrılıyor ama iyi bir şekilde değil. Nasdaq Composite teknoloji ağırlıklı borsa endeksi %3,1 artarken kripto para birimi %3 düştü.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Departmanından 27 Mayıs verileri, kişisel tasarruf oranının Nisan ayında %4,4'e düştüğünü ve 2008'den bu yana en düşük seviyeye ulaştığını ve kripto tüccarlarının kötüleşen küresel makroekonomik koşulların yatırımcıların riskli varlıklara karşı isteksizliğini artırabileceğinden endişe ettiğini gösteriyor.

Örneğin, 160 milyar dolarlık bir teknoloji şirketi merkezli ABD borsa yatırım fonu olan Invesco QQQ Trust, bugüne kadar %23 düştü. Bu arada, Çin hisselerinin 6.1 milyar dolarlık takipçisi olan iShares MSCI China ETF, 2022'de %20 düştü.

Kripto yatırımcılarının nasıl konumlandığına dair daha net bir resim elde etmek için yatırımcılar, Bitcoin türevleri ölçümlerini analiz etmelidir.

Marj Yatırımcıları Daha Fazla Yükselişe Geçiyor

Marj ticareti, yatırımcıların kripto para birimi ödünç almalarına ve potansiyel olarak getirileri artırmak için ticaret pozisyonlarından yararlanmalarına olanak tanır. Örneğin, riski artırmak için Tether (USDT) ödünç alarak kripto para birimleri satın alınabilir.

Bitcoin ödünç alanlar kripto para birimini yalnızca fiyatının düşeceği üzerine bahse girerlerse açığa alabilirler ve vadeli işlem sözleşmelerinin aksine, uzun vadeli ve kısa vadeli teminat arasındaki denge her zaman eşleşmez.


OKX borsasında USDT/BTC marj kredi oranı. Kaynak: OKX

Yukarıdaki grafik, yatırımcıların son zamanlarda daha fazla Tether USD borç aldığını gösteriyor, çünkü oran 25 Mayıs'ta 13'ten mevcut 20'ye yükseldi. Gösterge ne kadar yüksekse, profesyonel yatırımcılar Bitcoin fiyatına o kadar güveniyorlar.

18 Mayıs'ta ulaşılan 29 marjlı kredi verme oranının altı ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesi olduğunu ve yükseliş eğilimini yansıttığını belirtmekte fayda var. Öte yandan, 5'in altındaki USDT/BTC marj kredi oranı genellikle düşüş işaretidir.

Opsiyon Piyasaları "Aşırı Korku"ya Girdi

Marj piyasalarına özgü dışsallıkları hariç tutmak için yatırımcılar, Bitcoin opsiyon fiyatlandırmasını da analiz etmelidir. %25 delta çarpıklığı, benzer çağrı satın alma ve satım (sat) seçeneklerini karşılaştırır. Korku yaygın olduğunda metrik pozitife dönecek çünkü koruyucu satım opsiyonu primi benzer risk alım opsiyonlarından daha yüksek.

Tam tersi, açgözlülük yaygın olduğunda geçerlidir ve %25 delta çarpıklık göstergesinin negatif alana kaymasına neden olur. Kısacası, yatırımcılar bir Bitcoin fiyatı çöküşünden korkarsa, çarpıklık göstergesi %8'in üzerine çıkacaktır. Öte yandan, genelleştirilmiş heyecan, negatif %8'lik bir çarpıklığı yansıtır.

Bitcoin 30 günlük opsiyonlar Deribit borsasında %25 delta eğrisi. Kaynak: Laevitas.ch

%25'lik çarpıklık göstergesi, 11 Mayıs'tan bu yana %16'nın üzerinde olup, piyasa piyasaları ve profesyonel tüccarlar aşağı yönlü fiyat riskleri almak istemediğinden son derece dengesiz bir duruma işaret etmektedir.

Daha da önemlisi, 14 Mayıs'taki son %25,6'lık zirve, Bitcoin tarihindeki en yüksek %25'lik çarpıklıktı. Şu anda, BTC opsiyon piyasalarında güçlü bir düşüş hissi var.

Marj ve Seçenekler Arasındaki İkiliği Açıklamak

BTC marj yatırımcıları ve opsiyon fiyatlandırması arasındaki farklı zihniyet için olası bir açıklama, 10 Mayıs'ta Terra USD (UST) çöküşü olabilirdi. Piyasa yapıcılar ve arbitraj masaları, stabilcoin sabitini kaybettiği için ağır kayıplar almış ve sonuç olarak risk iştahlarını azaltmış olabilir.

Ayrıca Loanscan.io'ya göre, USD Tether borçlanma maliyeti Aave ve Compound'da yılda %3'e düştü. Bu, yatırımcıların bu düşük maliyetli kaldıraç stratejisinden yararlanacağı ve böylece USDT/BTC marj kredi oranını artıracağı anlamına gelir.

Bitcoin'in mevcut düşüş eğilimini sona erdirmesine neyin neden olacağını tahmin etmenin bir yolu yok, bu nedenle ucuz finansmana erişim, olumlu bir fiyat hareketini garanti etmiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ