Bitcoin'in fiyatı yarılanmadan sadece 12 gün önce yükseldi. Bundan sonra ne olacak?

Bitcoin Fiyat Rallisi: Uzmanlar Ne Diyor?

Bitcoin'in fiyatı yarılanmadan sadece 12 gün önce yükseldi. Bundan sonra ne olacak?

Bitcoin bugün % 20 artarak 9.400 $ 'a ulaştı. Hâlâ uyuyor olsaydın kaçırırdın. Bu, iki ay içinde ilk kez oluyor. Kripto pazarındaki önemli bir yarılanmadan önce 8.000 dolar temizlendi.

Birkaç saat içinde fiyat 8.600 dolara düştü. Popüler tüccar Scott Melker “Bitcoin, uyandığım zaman uyuduğum zamanla aynı fiyattaydı, ancak insanlar arasında bir yerde zihinlerini kaybetmeye başladı. 9400 dolara gittiğini bile bilmiyordum, ”diyor.

Ralli ayrıca popüler San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase'in kesintiye uğradığını gördü. Coinbase “son kez, bu kadar büyük ticaret hacimleri altında, Bitcoin'in en büyük boğa koşusunu gördük” diyor.

Bitcoin yarılanması yakında

Ralli sürmedi, ancak kripto oyuncuları Bitcoin'e olan ilginin yenilenmesinin bir göstergesi olduğunu ve Bitcoin tarihindeki bir seminal olaya yaklaştığımız için heyecan verici iki hafta öncesinin açık bir öncüsü olduğunu söyledi.

Quantum Economics'ten bir analist olan Pedro Febrero “İnsanlar yarılanma olayına hazırlanıyor ve tedarik yarılanmasından önce bazı tatlı BTC'ler almaya çalışıyorlar” diyor.

12 Mayıs'ta yapılacak bir sonraki Bitcoin Halving etkinliği, kripto para biriminin madencilik ödülünü yarı yarıya azaltacak - 12.5 BTC'den 6.25 BTC'ye indirecek. Yatırımcılar yeni kıtlığın Bitcoin'i daha değerli hale getirebileceğini tahmin ediyor. Ancak Bitcoin’in fiyatı madenciliği karlı hale getirmediği sürece madenciler işten çıkma riski taşıyorlar ve kendi maliyetlerini karşılamak için mayınlı Bitcoin'leri ile pazara girebiliyorlardı.

Birçokları gibi, yatırım fonu BitBull Capital CEO'su Joe DiPasquale, önceki yarılanmaların tarihsel etkisinden dolayı yarılanmanın çok olumlu bir olay olduğunu düşünüyor ve buna yol açan piyasa duyarlılığının bunu yansıttığına inanıyor.

“Uzun vadede, ödülü yarıya indirmek, özellikle dünyanın dört bir yanındaki fiat para birimleri enflasyon yaşadığı ve Bitcoin'in arzının azalmasının deflasyona yol açması nedeniyle yükseliş eğilimi gösteriyor”

Blockchain yatırım şirketi KR1 plc'nin kurucu ortağı George McDonaugh bu görüşü kabul etti. “Blockchain dünyasındaki anlatılar, Yıldız Savaşları'ndaki Kuvvet gibi davranıyor, gizemli bir şekilde piyasayı hareket ettiriyor ve şekillendiriyorlar ve yarılanma açısından, Kuvvet bununla güçlüdür” diyor.

McDonaugh “ancak bu zaman diliminde, önceki yarılanmaların aksine, yatırımcılar Bitcoin'i her zamankinden daha fazla likiditeye sahip yeni kurumsal kalite borsalarında shortlama yeteneğine sahipler. Bu, bir boğa koşusunun kendisiyle taşınması ve köpüklü yüksekliklerine karşı bir denge oluşturabilir ve olası zirveleri azaltabilir” diyor.

FOMO'nun Gücü

Ve bugünkü erken rallinin likit olmayan, aşırı genişlemiş ve daha sonraki aşamalarında FOMO (Kayıp Korkusu) tarafından yönlendirildiği konusunda uyardı.

Tanınmış bir tüccar, yukarı yönlü koşuyu “organize FOMO rallisi” olarak adlandırdı ve balinalar daha küçük tüccarları “yarılanma” anlatısını kullanarak pazara girmeye ikna etti.

Ancak Binance'in kurucu ortağı ve CEO'su Changpeng Zhao daha iyimserdi. Borsadaki 24 saatlik işlem hacmini tüm zamanların en yüksek seviyesine (16 milyar $) ulaştırarak, kripto pazarının "şimdi FOMO modunda" olduğunu tweetledi.

Bağımsız finansal danışmanlık deVere'nin kurucusu ve CEO’su Nigel Green, bu tür FOMO'nun önümüzdeki haftalarda kripto ve geleneksel pazarları çok daha yüksek sürdüğünü savunuyor.

“Yolda bir iyileşme ile, piyasaları daha yüksek itici etkisi olan uzun vadede piyasadaki mevcut değeri kaçırmak istemiyorlar. Yatırımcılar 2020'nin son yarısına ve 2021'e doğru ilerlerken küresel borsalarda güçlü bir toparlanma olasılığı yüksek olanlara tanık oluyoruz.”

Bitcoin yarılanmaya kadar 10.000 $ 'a ulaşacak mı?

Green, Bitcoin'in Mayıs etkinliğinden önce en az 10.000 dolara ulaşacağına inanıyor. “Yaklaşmakta olan yeni yarılanma etkinliğinin heyecanı, içinde bulunduğumuz yeni dönemle birlikte Bitcoin'in fiyatını katlanarak ve sürdürülebilir bir şekilde artıracak. Bunun ötesinde, ele aldığı gerçek dünya sorunları ve artan benimsenme nedeniyle Bitcoin fiyatında bir patlama görebiliyorduk” diyor.

Küresel yatırım platformu eToro'da analist olan Simon Peters bu görüşü kabul ediyor ve "Madencinin ilk harcaması bu hafta azalıyor ve madencilerin tutmayı seçtiğini gösteriyor. Piyasadaki gerçek katılımcıların sayısı da, bu yarılanma etkinliğinin sonuncusu gibi oynayacağı ve fiyatı zorlayacağı beklentisiyle yeni zirvelere ulaşıyor Bu kuyruk rüzgarları yerinde olduğunda, yarılanma gerçekleşmeden önce fiyatın 10.000 doların üzerine çıkmasının muhtemel olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Ancak tanınmış altın tutkunu ve Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff, bundan çok etkilenmedi. “Bitcoin, tıpkı bugün diğer risk varlıkları gibi spekülatörler tarafından teklif ediliyor,” diye tweetledi.

Sino Capital CEO'su Matthew Graham da dahil olmak üzere daha fazla ölçülen ses vardı. Yarılanmayı “ılımlı bir yükseliş olayı” olarak görmeye devam ederken, bunun önceki yarılanmalarla aynı ölçüde olmadığını söyledi. “Kısa vadeli hareketlerin tahmin edilmesi çok daha zor ve boğa taşıma senaryosunda bile şiddetli sarsıntılar bekleyebiliriz. Tüccarlar özellikle düşük hacimli fiyat hareketlerine karşı dikkatli olmalı ”dedi.

Bugünkü rallisi patladığında, veri analizi girişimi Skew, Bitcoin'in yatırımcılara 1 Ocak'tan bu yana altının iki katından fazla ve hisse senedi ve petrolden çok daha iyi % 27 ödül verdiğini gösterdi.

Yine de Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz, hem Bitcoin hem de altının aranacak olanlar olduğunu savundu. Sadece iki tavsiyesi vardı: “Altın al. BTC al, ”diye tweetledi.

Genel olarak, bu büyüme, Bitcoin'in Mart ayının ilk yarısındaki çökme sonucu kaybedilen tüm değerleri kurtardığını gördü. Kripto para birimi şu anda % 22'den fazla arttı ve bu da onu 2020'de en iyi performans gösteren finansal araçlardan biri haline getirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ