Bitcoin kuşkusuz son zamanlarda en kötü zamanlarını yaşıyor. 20 bin dolar seviyelerinden bir anda 10 bin dolar altına düşmesi, "Bitcoin bir balon" söylemleriyle iyice kararsız bir hal almıştı. Neredeyse tekrardan 5 bin dolar seviyelerine dönme kararını düşünen Bitcoin, büyük bir düzeltme yaşadı. Bu kadar büyük düşüşler ardından 12 bin dolar seviyelerine tekrar ulaştı diyebiliriz.

Yukarıdaki tablo toplam market değerini gösteriyor ve görünen o ki, 18 Ocak'taki en düşük değer olan 415 milyar dolarlardan, bugün %38'lik bir yükseliş göstererek 574 milyar dolar seviyelerine ulaştı.

Bitcoin'in gözü şuanlık 12 bin dolarda

18 Ocak, yeni Bitcoin yatırımcıları için oldukça keyifli günler olmuş olabilir. Çünkü Bitcoin'in bu kadar sert düşüş yaşaması çoğu yeni yatırımcı için çok iyi bir alım fırsatı oluşturdu.

Bitcoin'deki bu düzeltme, çok sert oldu; bunu söyleyebiliriz. 2017 Aralık ayından bu yana ilk kez 10 bin doların altına düşen Bitcoin fiyatı, yeni bir yükselişle yaşadığı kaybın bir miktarını tekrar kazandı. Bugün için de, fiyatlar 12 bin dolarlara kadar yükseldi. Yani kısa süreliğine de olsa, %12'ye yakın bir yükseliş yaşandı. Bitcoin tekrardan 12 bin doları zorluyor ve tahminimizce bunu çok kısa bir sürede tekrar aşabilir. Bitcoin'in şuan için mevcut piyasa değeri neredeyse 200 milyara yaklaşmış durumda. 

Ripple'dan %57'lik bir artış

Piyasalardaki artışa öncülük eden ilk isim Ripple. Son 24 saatte %60'a yakın bir yükselişle 1,60 dolarlık seviyeye ulaştı. Ripple'ın bu artışına, en fazla pazar oranına sahip olan Güney Kore'de kripto ticareti ile endişelerin azaltılması ile ilgili yapılan açıklamalar sebep oldu diyebiliriz. Buna ek olarak, Güney Kore'deki bazı banka veya bankaların Ripple'a sıcak bakması da bu artışta etken rol oynadı.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ