Bitcoin fiyatları, geçen hafta herkesin hayal edebileceğinden daha derine düştü. Tahmin edebileceğiniz gibi, Bitcoin Korkusu ve Açgözlülük Endeksi “Aşırı Korku” okumaya devam ediyor.

Bitcoin Fiyatı, Aşırı Korku

Bitcoin fiyatları, geçen hafta herkesin hayal edebileceğinden daha derine düştü. Tahmin edebileceğiniz gibi, Bitcoin Korkusu ve Açgözlülük Endeksi “Aşırı Korku” okumaya devam ediyor.

Bir endüstri yorumcusuna göre, durum mükemmel satın alma fırsatını temsil edebilir. Bununla birlikte, piyasanın ne kadar süre korkulu kalacağını söylemek zor ve düşen bir bıçağı yakalamaya çalışmak her zaman aptalın işi olur.

Kripto para birimi tarihindeki en dramatik hareketlerin arasında, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi yaklaşık dört gündür sürekli “Aşırı Korku” okuyor. Alternative'e göre “Extreme Fear” seviyesi yazı yazılırken 10'a düştü.

Okuma, piyasa volatilitesi, momentum, sosyal medya katılımı, bir koinin pazarın geri kalanına karşı hakimiyeti, pazar araştırmaları ve Google Arama Trendleri analizinden ortaya çıkıyor. Bunu derleyenler, trader'ların verilerden sinyal alıp satmalarını ister.

Diğerleri Korkulu Olduğunda Açgözlü Olun

Alternative'in işaret ettiği gibi, son derece korkutucu bir pazar, yatırımcıların çok endişeli ve bir varlığın aşırı satıldığını gösterebilir. Fiyat tersine çevrilmesi yakın olabilir. Alternatif olarak, aşırı açgözlü bir pazar düzeltmek üzere olabilir.

Aslında, Bitcoin'in en üretken muhabirlerinden Warren Buffett, fikri özetlemek için çok tekrarlanan bir cümle oluşturdu:

“Sadece diğerleri açgözlü olduğunda korkmaya ve sadece başkaları korku olduğunda açgözlü olmaya çalışıyoruz.”

Kripto para biriminin değerine katılmamalarına rağmen, popüler kripto para birimi analisti YouTuber Ivan (@IvanOnTech), Buffett tarafından diğer bakımlardan açıkça etkileniyor. Kazadan sonra piyasayı yakalayan korku düzeyine dikkat çekti. Bunu şöyle anlatıyor:

“Şu anda pazarlarda önemli bir fırsat…”

Yukarıdaki tweet'teki görüntünün gerçek Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksini temsil etmediğini belirtmek gerekir. Endeks web sitesine göre, okuma Şubat 2018'de başladığından beri hiç 1’e kadar düşmedi.

5'in tüm zamanların en düşük okuması 22 Ağustos 2019'da gerçekleşti. Bu, çok daha küçük olmasına rağmen, piyasa çöküşüne denk geldi.

Yukarıdaki görüntünün gerçekte nereden geldiği açık olmasa da, göstergenin gözlemlediği dört günlük artan korku yatırımcılar için büyük bir satın alma fırsatı olabilir. Ancak Ivan’ın “şu anda” ifadesini kullanması biraz tartışmalı görünüyor.

 Blockchain danışmanı Paul Democritou'nun yanıt olarak belirttiği gibi, piyasanın “Aşırı Korku” durumunda ne kadar kalacağını söylemek zor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ