Bitcoin, Perşembe gününe çok sıcak başlamadı, önde gelen kripto para birimi fiyatı ilk önce 6.900 dolara, daha sonra o gün 6.800 dolara kadar düştü.

Bitcoin Fiyatı Neden Dakikalar İçinde % 6 artışla 7.200 dolara yükseldi?

Bitcoin, Perşembe gününe çok sıcak başlamadı, önde gelen kripto para birimi fiyatı ilk önce 6.900 dolara, daha sonra o gün 6.800 dolara kadar düştü. Düşüşün en kötüsü, BTC gün içerisindeki % 4’lük kaybıydı. Altcoinler de benzer kayıplar verdi.

Ama öyle görünüyor ki boğalar kavga etmeden vazgeçmiyor. Son bir saat içinde, Bitcoin yaklaşık 400 dolar arttı, bu da yaklaşık % 6 yükseliş oolduğu anlamına geliyor.

Bitcoin Fiyatı Neden Dakikalar İçinde % 6 artışla 7.200 dolara yükseldi?

Peki, tam olarak ne oldu? Yatırımcılar bu hareket hakkında ne düşünüyor?

Şu anda en yaygın teori, bunun klasik kısa bir sıkışma olduğu şeklinde.

Kripto para araştırma ve veri firması Skew Markets'e göre, BitMEX'te en az 16 milyon dolarlık short pozisyonu bu büyük artışta tasfiye edildi. Makro ölçekte büyük miktarda tasfiye olmasa da, kripto para piyasası tatiller olması nedeniyle hala likit görünmüyor, gördüğümüz gibi  bu durum uçucu hareketlere elverişli bir şey.

Bu, hareketten önce, tahmin edilen BitMEX fonlama oranının % -0.0050 civarında olduğu anlamına gelmez, bu da bazılarının, fonlama oranını % 0'a geri çekmenin hemen hemen mümkün olduğunu gösteren bir seviye.

İran Anlatısı

Başka bir teori, küresel haberlerin Bitcoin fiyatını etkilediği şeklinde.

Birkaç saat önce ABD Başkanı Donald Trump İran ordusu liderlerine saldırı düzenlendiğini açıkladı. Bu saldırılarda İran, askeri olarak en önemli adamlarından bazılarını kaybetti ve bu da küresel pazarların göreceli olarak hareketlenmesine  neden oldu.

Örneğin ham petrol % 3 arttı ve altın, İran'la ilgili bu olayla ilgili raporların yayınlanmasından dakikalar sonra kolayca 10 $ 'lık bir kazanç gördü. Bazıları, Bitcoin'in, diğer varlıklar gibi, bu jeopolitik olay nedeniyle yükseldiğini ileri sürdü.

Yine de, bir kripto para birimi ve makro analisti olan Alex Kruger İran anlatısının yanlış olduğu kanısında.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ