Bitcoin (BTC) fiyatı, 13 Şubat 2020'de 2020'nin en yüksek seviyesine ulaştı ve yıl başından bu yana % 42'lik bir kazancın ardından 10.497 $'ı geçti.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 13 Şubat 2020'de 2020'nin en yüksek seviyesine ulaştı ve yıl başından bu yana % 42'lik bir kazancın ardından 10.497 $'ı geçti. Fiyattaki bu değer kazanması, kripto analistlerinin yeni bir boğa koşusunun ilk aşamalarında olduğunu öne sürmesini ve bazılarının fiyatın yaz boyunca 27.000 dolarlık yeni bir yüksek seviyeye ulaşacağını tahmin etmesini sağladı. Diğer analistler, fiyatın 2021'in başlamasından hemen önce 100.000 dolara ulaşacağına inanıyor.


Bitcoin’in fiyat artışının yanı sıra, altcoinler de artıyor. Geçen hafta NEM ve Tezos (XTZ), çift haneli kazançlar elde etti ve altcoin ve Bitcoin boğa dönemlerinin ilişkili olabileceği fikrini ortaya çıkardı.

Bu korelasyonun yükseliş ve düşüş piyasası koşullarında olup olmadığını araştıralım.

Bitcoin Yükseliş Dönemlerinde Altcoin Korelasyonu

Bitcoin, Nisan 2019'dan Haziran 2019'a kadar güçlü bir yükseliş eğilimi geçirdi ve % 200'den fazla getiri sağladı ve Haziran ayında 13.800 $ 'a ulaştı. Bugün piyasadaki Bitcoin ve en iyi 30 kripto para birimi arasındaki korelasyonları çizerken, kripto para birimlerinin% 58'inin bu dönemlerde Bitcoin ile % 60'dan daha yüksek korelasyonlar gösterdiğini görüyoruz.

% 0'lık bir korelasyon, para birimlerinin herhangi bir şekilde korelasyonu olmadığı anlamına gelirken, % 100'ünün para birimleri tamamen pozitif korelasyonlu olduğu anlamına gelir. Ek olarak,% -100 arasındaki korelasyon, para birimlerinin tamamen ters korelasyonlu olduğu anlamına gelir.

Bitcoin ile ilişkili en önemli para birimleri Ethereum (ETH), Dash, Bitcoin Cash (BCH), Monero (XMR) ve % 74 ile % 82 arasında korelasyonlu EOS'dur. Öte yandan, USD Coin (USDC), tüm para birimlerinden en düşük korelasyona sahip olup, negatif bir ilişki (% -4,3), ardından HedgeTrade (HEDG) % 13,3 ile ilişkilidir.

Chainlink (LINK), Cosmos (ATOM), Crypto.com Chain (CRO) ve Huobi Token (HT) gibi para birimleri de bu dönemde Bitcoin ile düşük bir korelasyon gösteriyor.

Altcoinlerin Yükseliş Dönemlerinde Korelasyonlar

Aralık 2018 ve Mart 2019 arasında gözlenen altcoinlerin yükseliş dönemlerinde, üst para birimleri ile Bitcoin arasındaki korelasyonlar, Bitcoin'in yükseliş dönemine (% -7.8) göre biraz daha olumsuz olan USD Coin hariç tüm durumlarda daha güçlüdür.

Bununla birlikte, en yüksek para birimlerinin % 77'si Bitcoin ile % 60'tan fazla, Monero ise % 92.3 ile en yüksek korelasyona sahiptir. Ayrıca Dash, EOS, Ethereum, XRP ve ZCash (ZEC) ,% 87'nin üzerinde Bitcoin ile ilişkilidir.

Bu dönemde Bitcoin SV (BSV), Chainlink, Huobi Token ve Tezos, Bitcoin ile % 50 ile % 60 arasında korelasyon gösteriyor. Ayrıca, Tether (USDT) bu dönemde Bitcoin ile en düşük ikinci korelasyonu (% 19.1), ardından Crypto.com Chain (% 25) göstermektedir.

2020 Değişken Davranışlarla Başladı - Sırada Ne Var?

Bitcoin, bir yükseliş senaryosunun 2020 boyunca oynayabileceğinin sinyallerini verdi ve 2020'nin başından beri dijital varlık % 35'ten fazla değer kazandı. Bu dönemde, daha önce Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin (LTC), NEO, TRON (TRX) ve XRP gibi büyük değere sahip altcoinlerde olduğu gibi sürekli yüksek korelasyonlar görülmektedir.

Düşük korelasyon tarafında, hem USD Coin hem de Cosmos, son boğa dönemi ile 2020'nin başlangıcı arasında tutarlı sonuçlar göstermektedir.

Ancak, Chainlink, Crypto.com, HedgeTrade, Huobi Token ve Dash artık son boğa dönemi arasında Bitcoin ile çelişkili korelasyonlar gösteriyor ve bu da bu para birimleri ve Bitcoin arasında tutarlı bir davranış olduğu sonucuna varmasını engelliyor.

Bitcoin ve altcoinler boğa senaryoları altında, stable coinler Bitcoin ile en düşük korelasyonu gösterirken, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, NEO, Monero ve XRP gibi daha büyük para birimleri her zaman Bitcoin'in davranışı ile yüksek derecede ilişkilidir. Bununla birlikte, bu makalede incelenen altcoinler, bir boğa altcoin periyodu meydana geldiğinde Bitcoin'in fiyat hareketinin boğa ile karşılaştırıldığında çok daha fazla ilişkilidir.

 Geleceğe bakacak olursak, yeni bir Bitcoin yükseliş dönemi başlarsa, yatırımcılar bu altcoinleri daha yüksek ters potansiyel sundukları için birikim yapılacak olanlar olarak düşünebilirler. Ayrıca, sadece Bitcoin satın alan yatırımcılar daha muhafazakar bir yaklaşım benimseyebilir ve riskli Bitcoin yatırımını, bu dönemlerde Bitcoin ile daha düşük bir korelasyon gösteren stablecoinlere veya para birimlerine daha büyük bir tahsisle hedge edebilirler

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ