Bitcoin Fiyatının Dengesizliği Ne Kadar Kötü?!

Bitcoin'e karşı olan tarafların amacı, Jamie Dimon dahil, fiyat dengesizliği oranını yükseltmektir. Peki yüksek orandaki fiyat dengesizliyi Bitcoin için ne kadar kötü?

Yüksek dengesizlik oranlı varlık sınıfı
Geleneksel yatırımcıların Bitcoin'den uzak durmalarındaki sebeplerden biri fiyat oranının aşırı dengesiz olmasıdır. Değeri yılın başında 1000 dolar olan para birimi Eylül ayında 5000 dolara kadar yükseldi, daha sonra değerini %40 kaybederek 3000 dolar civarında durdu. 2011 yılında 32 dolardan 2 dolara inerek buna benzer bir düşüş yaşamıştır. Dayanıklı noktalarda fiyatını dengelemesi olsa da, bu sık sık rastlanan bir durum değildir. Bitcoin'e dijital altın ismi verilse de, bu daha çok borsacıların yönetdiği ve düzenlediyi para birimidir diyebiliriz.

Fiyat esnekliği borsacılar için bir fırsattır…
Günlük borsacılar ve kısa vadeli yatırımcılar fiyat esnekliğinden faydalanarak gelir elde edebilirler. Doğru tahmin yürütmek yolu ile kısa vadeli yatırımcılar uzun vadeli yatırımcılardan daha çok gelir kazana bilmektedirler.

Yüksek oranda esneklik sergileyen pazarlarda ikincil ürünler ortaya çıkmaktadır, seçenekler gibi. Burada birincil ürünün pazarlanmasından daha çok seçeneklerin pazarlandığını görebiliriz.

Tüccarların kaçındığı nokta
Tüm borsacılar, hatta kendi alanlarında en bilgili olanları bile Bitcoin'i kendi ürünleri olarak kabul etmekten çekinirler. Onların temel yeteneği ürünü temin etmek ve hizmete sunmaktır, bitcoin fiyatının esnekliğini dengelemek değil…

Büyüme sırasında karşılaşılan dengesizlik
Tüm ürünlerde olduğu gibi(örneğin, altın) Bitcoin de büyüme ve gelişme sürecinde dengesizlik sergilemektedir. Bu dengesizliğin 2 büyük sebebinden biri gün geçtikçe bu dijital paraya olan taleple fiyatının yükselmesi, bir diğeri ise haber kaynaklarının etkisiyle yatırımcıların satış hacmini yükseltmesiyle fiyatının düşmesidir.

Kaynak;
https://cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ