Bitcoin'de son zamanlarda yaşanan düşüş trendinin detaylarını inceledik.

Merhaba arkadaşlar, Bitcoin fiyatlarındaki ayı sezonu bazlı düşüşler ve dalgalanma yaşanırken sistemin kalbi olan madencileri son zamanlarda sanırım fazla boşladık. Bildiğiniz gibi madencilik ASIC cihazlar ile yapılan ve para transferlerini sağlamasının yanı sıra sisteme yeni Bitcoinler kazandıran bir ağ olarak tanımlanabilir. Bu ağdaki hashrate (kazım gücü) arttıkça Bitcoin madenciliği yapılması zorlaşıyor.

Bitcoin fiyatlarının yaklaşık 22 Aralık 2017 tarihinden beri düşüş trendinde olması ve trendi kırma çabalarına rağmen her seferinde düşen trend çizgisinden dışarı çıkarak boğa piyasasına giremeyişinden ötürü, madencilerde zorlanmaktalar.

Peki Bitcoin fiyatları nereye kadar böyle devam edecek? Yani Bitcoin neden eskisi gibi kazandırmıyor sorusunu inceleyelim isterseniz.

Bitcoin yaklaşık 2015 Temmuz ayından beri olan boğa trendinin düzeltmesini yapıyor aslında. Artık fiyatlar eskiye göre kat ve kat yukarıda olmasına rağmen ilk yatırımcılar büyük oranda kâr ettikleri için Bitcoin'in en üst noktası olarak kabul edilen 19.889$ seviyesinden yüklü satışlar gerçekleştirdiler. Bildiğiniz gibi market bir döngü ve bu döngü sürekli kendini tekrar edecektir. Bitcoin şuan bir ayı trendinde ve bu ayı trendi tam olarak 22 Aralık 2017 günü başladı diyebiliriz. Şuan tam olarak 90 gün gibi bir zaman geçirmiş. Eski düzeltmeye bakarsak 2013 teki en yüksek noktanın düzeltmesi tam olarak 440 gün sürüp 2015 Temmuz ayında bitmişti. Şimdi market açısından bu veriyi değerlendirirsek ayı trendinin 440 gün gibi bir süre alacağını sanmıyorum. Aslında Bitcoin kendini geliştirmiş traderlar için her zaman bir gelir kapısı ve iyi bir trader gerçekten Ayı Trendinde Boğada Trendindekinden daha çok kâr realizasyonu yapabilir. Sebebi ise fiyatların yükselip tekrardan düşmesi ve daha yüksek fiyattan satılıp daha düşük fiyattan alınabilmesidir.

Boğa trendinde ise genellik fiyatlar nadir olarak alım ve satım fırsatı verecektir. Çünkü boğa trendi sürekli bir çıkış içindedir. Boğa trendinde yükselen fiyatlar olduğundan yatırımcılar sürekli hata yapsalar bile daha üst bir seviyeden Bitcoin alarak kâr etmeye devam ederler fakat kazançları azalır. Ama Ayı trendinde durum tam tersidir.Tepe noktasından çıkılmayan yatırım sizi ilerleyen günlerde zarar ettirecektir. 19.000$ dan Bitcoin alarak HODL yapan biri ciddi zararlar etti. Yine 19.000$ den alarak 17.000$ çıkışında parasını zararına satan bir yatırımcı 6.000$ dan tekrar alıp 11.780$ dan satarak tekrar kâr realizasyonu yapabilirdi.

Tabi ki, bu anlattıklarımı sadece iyi bir trader yapabilir. İyi bir trader teknik analizlerin yanında gelecek görüşü olan ve Bitcoin yada Kripto Paralar dünyası ile ilgili haberleride takip eden sadece teknik analize bağımlı kalmayan ve elindeki varlığa duygusal bağlılık göstermeyen birisidir. Şimdi fiyatlar nereye kadar gider yada nerede bu ayı trendi bitip boğa trendi başlar isterseniz inceleme yapalım.

Grafiği incelerseniz, 2 tane destek çizgimiz var bunların bir tanesi 2017 Mart ve Temmuz ayından geliyor. Rengi ise Yeşil olarak gösterildi. Diğer yandan 2015 Temmuz yılından gelen (Mavi renk) bir destek var ve bu destek 2017 Mart ayında bize gene destek olmuş 2017 Mart ayının bize 6.000$ seviyesinde bir destek verdiğini görüyoruz ama asıl destek 2015 Temmuzdan gelmekte bu bağlamda fiyatların hala (Kırmızı renk) düşen trend çizgisini kıramadığını görebiliyorsunuz. Düşen trend çizgisi 17.000$ - 11.780$ seviyelerinde denendi.

Grafikte gördüğünüz üzere kırılmayı denemiş fakat boğa tuzağı olarak geri dönüş yapmıştır. Ayrıntılı grafiğe buradan ulaşabilisiniz. Tıkla

Peki ben neden bukadar karamsar konuşuyorum ona gelelim;

1-İşlem hacimleri sürekli azalıyor (Alım olarak)

2-Satış baskısı çok fazla ve trend çizgisine gelindikçe işlem hacimleri azalıyor bu da fiyatlara yansıyor ve Bitcoin normalde 1000$ lık hareketler yaparken gün içinde bu 200$ civarına düşüyor buda çekimserliği göstermekte.

3-Bitcoin'in tekrar 20.000$ olması için bir sebep göremediğim gibi (iyi bir haber yada kullanım alanı) düşebilmesi için yeterince kötü haberlerin ardı arkası zaten kesilmiyor.

4- G20 zirvesi öncesi yapılan satışlar tamamen bir düzemeceydi ve 7250$ seviyesinden balinaların satın aldığı Bitcoinler 9200$ seviyesinden satılarak güzel bir kâr realizasyonuna dönüştürüldü.

5-Bitcoin döngüsünü bence tamamlamadı.

Ben böyle bir döngü bekliyorum Temmuz 2015 desteğine deyerek bu düşüş trendini kıracağız. Ve o kısımda fiyatlar pek uzun süre kalmayacaktır. 1 gün içinde bile herşey olup bitebilir. Demek istediğim bu döngü tamamlandığında market tekrardan Boğa trendine girecektir. Daha erken bir dönüş olmasını beklemek için bence bir sebep yok.

DEATH CROSS
Death Cross MA50 yani 50 günlük hareketli ortalamanın MA200 yani 200 gülük hareketli ortalamanın altına parite olarak inmesidir. Buda marketin hala ayı sezonunda olduğunu ve daha kötü bir ayı sezonunun devamının geleceğini temsil etmektedir.

MA50 ve MA200 ortalamaları gün geçtikçe yaklaşıyor zaten MA50 - MA100 ortalamasını keserek 11.700$ ikinci tepesinden dönüş yapmamızı sağladı ve bugünki yeşil 5 mumu kırmızı olarak renk değiştirdi. Tom Demark'a göre başlayan trend mumları en çok 9 güne kadar devam edebilir. Burada gördüğümüz ise MA200 ortalamasının 5. yeşil muma yaptığı dirençtir. Günlük mum bu direnci kıramamış ve satış baskısı altında kalmıştır. Buda MA50 ortalamasını gün geçtikçe MA200 ortalamasına yaklaştırmaktadır.

GOLDEN CROSS
Bu durum ise MA50 ortalamasının MA200 ortalamasını yukarıya doğru kesmesidir. Bu durum Boğa trendinin başlangıcı olacaktır. (Tabi MA50 - MA200 ü keserse.)

Düşüş beklentimin sebebi budur arkadaşlar. Umarım bilgiler faydalı olur. Bu bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ