Bitcoin 8400$ seviyelerine geriledi.

Bitcoin fiyatlarında sert düşüş yaşandı, yaklaşık olarak %8 oranında değer kaybeden Bitcoin, Güney Kore menşeili Upbit borsasının dolandırıcılık haberi ile polis baskını yemesinden sonra hızlı bir şekilde değer kaybetti.

Bu kayıpların üstüne birde Mt.Gox cold walletlardan çıkan Bitcoinlerin satıldığı haberide geldi. Son 24 saatte Bitfinex borsasında (bildiğiniz gibi belirleyici borsa) satışlar %63 oranına ulaştı. Son 1 saat içerisinde ise %56 oranında alım yapıldı.

Bildiğiniz gibi haberlerden çok fazla etkilenen kripto dünyası bu haberler eşliğinde de hızlı bir düşüş yaşandı. Ben bu spekülatif hareketin Warren Buffet ve diğer ünlü zenginlerin başlattığı FUD akımının devamı olarak görüyorum. Fakat ben bu haber üzerinde pek durmak istemiyorum çünkü aklımda farklı bir durum var ve çok okumak istemeyerek açtığınız bu haberde aslında farklı bir bilgi vermek istiyorum. 

Bildiğiniz gibi Fudstrat analisti Tom Lee yıl başından beri Bitcoin hakkında tahminlerde bulunuyor, bulunduğu tahminler aslında Tom Lee'nin gerçekten bu piyasaya değer verdiğini göstermekte. Tom Lee bugüne kadar pek yanılmadı genel olarak fiyatsal bir tahmin yapmasada ayı borsasının büyük ölçüde bittiğini ve Nisan-Mayıs arasında toparlanma sürecine geçeceğini söylemişti ve söylediği gibi Bitcoin Nisan ayında 6400$ civarından bir yükseliş kaydederek 10020$ seviyelerine kadar yükseldi.

Tom Lee, bu yıl sonu için Bitcoin fiyatlarının 25.000$ seviyelerine geleceğini söylüyor. Bununla birlikte Tom Lee, Bitcoin mandenciliğinde ki yoğun talepten dolayı Bitcoin madenciliğinin Bitcoin fiyatlarını 2019 yılı içerisinde 36.000$ seviyelerine iteceğiniz söyledi. Bunun sebebi ise Bitcoin üretim maliyetinin artmasıdır. Bildiğiniz gibi büyük çöküş başladığında ilk durağımız 6000$ olmuştu ve 2 ay sonrasında ikinci bir 6.400$ dibi yapmıştı peki neden daha alta inmedik diye sorgularsak o dönemde Bitcoin madencilik maliyeti 6000$ civarına gelmişti. Gerek borsa kartelleri gerek madencilik kartelleri bu düşüşe izin vermedi ben 6500$ altını göreceğimizi pek zannetmiyorum. Zaten Tom Lee bu tezimi desteklemekte.

Piyasaya genel olarak bakarsak sert düşüşlerin sonrasında gelen sıçramalar ile birlikte bu durumu değerlendirebilirsiniz. Uzun vadeli bir yatırımcıysanız zaten Bitcoin tarihine bakarsanız 2015 Temmuz ayından beri gelen boğa pazarının düzeltmesini bence büyük ölçüde tamamladık yılın ikinci yarısında uzun soluk bir boğa trendine gireceğimizi düşünmekteyim. 

Bukadar haberlerle manipüle edilen bir piyasada hedefleri tutturmak gerçekten zor biliyorsunuz. Birde concencus etkinliği var bu etkinliğe bakarsanız genelde bu etkinlik sonrasında Bitcoin fiyatların artış göstermiştir. Pazartesi günü fiyatlarda toparlanma görülebilir.

Hesaplarıma göre bugün Tom Demark 5. mum fibonacci 0.382 seviyesinde kaldı orası bize destek olursa tekrardan sarı fibonacci kanalına dönebiliriz eğer orada kalabilirsek ve bu kalan 4 günlük serinin 1 gününde artış yaşarsak fiyatlar daha çok düşmeden artış başlayabilir. Kesinlik panikle satış yapıp zarar etmeyin şuan birçok kişi terste kalmış olabilir. Stop-Loss emirleri girerek işlem yaparsanız bu tarz sert düşüşlerde çok fazla zarar etmeden bu tarz düşüşlerden daha az zararla ayrılabilirsiniz. Ben bekliyorum arkadaşlar şuanki pozisyonum HODL fakat söylediklerim yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ