Skew'deki araştırmacılardan elde edilen veriler, fonların geçtiğimiz birkaç hafta boyunca short pozisyonlarında artışı seçtiğini gösteriyor.

Skew'deki araştırmacılardan elde edilen veriler, fonların geçtiğimiz birkaç hafta boyunca short pozisyonlarında artışı seçtiğini gösteriyor.

Skew'deki araştırmacılardan elde edilen veriler, bitcoin fiyatı 9.000 doları aşarak yıllık 10.500 $ 'a ulaşması nedeniyle fonların son birkaç hafta boyunca short pozisyonuna  geçtiğini gösteriyor.

Bu Durum Mart'a Girerken Bitcoin'e nasıl ivme kazandırabilir?

Kripto para piyasasında kısa vadeli hareketler tipik olarak short ve long pozisyonlarının tasfiyesinden etkilenir.

Kısa bir sıkışma sırasında, bitcoin fiyatının düşmesini bekleyen satıcılar panik kapanmaya başlar veya bitcoin fiyatı yükselmeye başlarsa pozisyonlarını ayarlamaya başlar.

Bitfinex ve CME gibi platformlardaki tasfiyeler, 125x'e kadar kaldıraç sunan BitMEX ve Binance Futures gibi borsalardan önemli ölçüde daha düşük olmakla birlikte, ani bir bitcoin artışı, short pozisyonundaki  satıcıların pozisyonlarını kontrol etmelerine neden oluyor.

Bu gerçekleştiğinde, Tesla gibi hisse senedi piyasasında kısa sıkışmalarla görüldüğü gibi, bir varlığa güçlü kısa vadeli ivme kazandırır.

CME üzerindeki kısa vadeli Bitcoin maruziyetinin, aynı zamanda bitcoin fiyatının yükselip net uzun pozisyonda olmasını bekleyen yatırımcıların riskten korunma pozisyonlarını temsil edip etmediği belirsizliğini koruyor.

Örneğin, birçok balina veya büyük miktarda bitcoine sahip bireyler, BTC'nin fiyatının yakın vadede önemli ölçüde düzelmesi durumunda engel shortu yerleştirmeyi sever. Ancak, balinaların net uzun pozisyonları vardır.

CME'nin perakende tüccarlar yerine akredite ve kurumsal yatırımcılara uygun hale getirdiği göz önüne alındığında, short pozisyonlarının çoğunun piyasaya karşı korunma pozisyonları olması muhtemel.


O zaman bile, bitcoin fiyatı yıllık 10.500 $ 'ı geri alarak bir boğa piyasası sürekliliği belirtileri göstermeye başlarsa, piyasadaki satın alma talebini ekleyerek short pozisyonları piyasa alım emirlerine dönüştürebilir.

Bitcoin fiyatı, 20 Şubat'ta 9.350 dolara kadar düştüğü için dik bir geri çekilme riski taşıyordu. Ancak, düşüş hızlı bir şekilde satın alındı ve analistlerin likidite dolgusu olarak kategorize etmelerini sağladı.

9.550 $ 'lık ağır bir destek seviyesi, BTC'nin haftalık kapanışa kadar savunulması durumunda önümüzdeki haftalarda keskin bir düzeltme görmesini engelleyen kilit bir seviye olarak tanımlanmış durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ