Bitcoin Çatallanması (Fork) Nedir?

Sanal para birimleri ile biraz uğraşan herkesin 1 Ağustos ile ilgili bir bilgisi vardır. Bu tarihler arasında bir Bitcoin çatallanması, yani fork yaşanabilir. Bizler bu işe yeni başlayanlar için, bu çatallanmanın tam olarak ne anlama geldiğini, minimum teknik detaya girerek anlatmaya çalışacağız.

Fork (çatallanma) nedir?

Dijital para birimi ağları konusunda son haftalarda çok önemli haberler ve gelişmeler yaşandı. “Fork”, Türkçe karşılığı ile çatallanma; paylaşılan bir geçmişi olan blok zincirlerinin, iki ayrı sürümünü oluşturan bir güncellemenin yapılması demektir. Buna en iyi örnek Etherum ve Etherum Classic’tir. 

Çatallanma geçici olabileceği gibi, daimi kalıcı da olabilir. Eğer kalıcı bir çatallanma oluşursa, bununla birlikte iki farklı para birimi de oluşmuş olur. Yani Bitcoin’de bir çatallanma yaşanırsa, Bitcoin ve bunun haricinde yeni bir sanal para birimi daha oluşmuş olacaktır.

Çatallanma neden olur?

Dijital para birimlerinde çatallanmanın olmasının birçok nedeni olabilir. Örneğin, bir dijital para birimi protokolü için değişiklik veya güncelleme önerildiğinde, bunun aynı zamanda bilgisayarda uygulama kullanan kullanıcıların da yeni sürüme geçmesi, yükseltmesi desteğini vermeleri gerekir. Yani bir önerinin kabul edilmesi için birçok kullanıcının bunu kabul etmesi gerekir. Tıpki mobil şebekelerde yapılan değişikliklerin, operatörler tarafından kabul edilmesi gibi.

Çatallanma meydana geldiğinde, özellikle borsalar bir seçim yapmak zorunda kalacaklar. Örneğin; Poloniex, Coinbase gibi şirketlerde cüzdanınız varsa ve Bitcoin gibi dijital para birimlerini burada saklıyorsanız, bu firmalar hangi yönü seçerse o tarafa doğru gitmek zorunda kalacaksınız. Bu sebeple imkanınız varsa, borsalarda bakiyeleriniz varsa bunları bilgisayarınızdaki cüzdanınıza veya sizlere özel anahtarınızı (private key) veren online cüzdanlara aktarmanızda fayda olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ