Bitcoin’in bir teknoloji hissesi gibi hareket ettiğini söylesek abartmış olmayız.

Bitcoin’in bir teknoloji hissesi gibi hareket ettiğini söylesek abartmış olmayız.. Bitcoin (BTC) adeta borsalarla dans ediyor. Yani burada bir takip konusu. Kripto para birimleri küresel piyasalardaki geleneksel varlıkların yönünü daha fazla takip etmeye başladı.

ABD’nin dev bankası Goldman Sachs tarafından yapılan bir araştırmada Bitcoin’i ABD teknoloji hisseleri, devlet tahsilleri ve ham petrol ile korelasyonu on iki yılda ciddi oranda arttığı belirtildi.

Bitcoin Nasdaf ile ciddi oranda korelasyona sahip. Ethereum’un da S 8 P 500 ile olan korelasyonu rekor seviyeye ulaştı. Geleneksel piyasalarda meydana gelen düşüşlerde Bitcoin de düşüş gösterdi.

Dolarla alınıp satılan bir varlık Bitcoin. Bu nedenle Bitcoin’in finansal piyasalar çökerken pozitif ayrışması ya da finansal piyasalar coşarken negatif ayrışması çok da beklemiyor.

Şimdi burada ilginç bir durum daha ortaya çıkıyor. Merkeziyetsiz olarak yola çıkan kripto para birimlerinin geleneksel varlıklarla bu kadar bağlantılı hale gelmesi kripto para birimlerinin geleneksel varlıklarla bu kadar bağlantılı hale gelmesi kripto para birimlerinin çıkış felsefesine aykırı bir durum oluşturuyor.

2020 yılının başından beri daha güçlü hale gelen yukarıda belirttiğimiz korelasyon, Bitcoin’in riskli bir yatırım veya teknoloji yatırımı olarak görüldüğü anlamına geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ