Merhaba arkadaşlar, geçen günlerdeki Bitcoin Gold sürecini hep birlikte takip etmiştik. Birçok borsa Bitcoin Gold air drop hakkında olumlı bilgi vermişti. Yabancı ve yerli borsaların hemen hemen hepsi BTG için air drop yaptı. Peki BTG lerimiz neden hala gelmedi? İşte önemli olan sorulardan biri olan BTG'un elimize hala geçmeyişinin bir sebebi var. Yerli ve Yabancı borsalar aslında hala BTG ye güvenle bakmıyorlar. Sebebi ise coin arkasındaki ekibin sağlam olmayışı ve resmi olarak birşeylerin hala gerçekleşmemiş olması. Bitcoin Gold'un market crash yaratarak hesabınızdaki BTC lerin zarar görmesi gibi bir durum üzerinede değinmiş borsalar, o yüzden çok temkinli yaklaşıyorlar çatallanmaya aslında. Sanırım 1 Kasımda BTG ler elimizde olacaktır.

Peki Bu Durum Bizi Nasıl Etkiliyor?

Aslına bakarsanız bu durum bizi daha şimdiden aldığımız riske oranla zarar ettirmiş durumda. Eğer uzun süreli yatırım yapmıyorsanız ve 23~24 Ekim aralığında BTC aldıysanız, size gelecek BTG fiyatı şimdiden düştü. 24 Ekim fork akşamında 500$ civarında seyreden BTG şuan 136$ seviyelerinde.

Tabiki, Bitcoinde 24 Ekim akşamı 6002$ civarlarında gene rekor denemesine yakın bir paritedeydi. Fakat sonrasında 5300$ seviylerine geriledi. Yani Bitcoin Gold aslında birçok insana 24 Ekim akşamı zarar ettirdi diyebilirim. Tabiki bunların büyük çoğunluğu al/sat yapan arkadaşlar. Ve yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte 15 Kasım tarihinde olacak olan fork için coinmarketcap te oluşturulmuş bir B2X coini var hatta adı "SegWit2x Futures"

Peki nedir bu B2X, 15 Kasım çatallanmasından sonra ortaya çıkacak yeni Bitcoin olacak yeni işin özü Bitcoin'i böle böle bitiremediler. Fakat bu sefer bölünme farklı olacak. Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold aslında "SOFT FORK" lardı ama şimdi "HARD FORK" olacak yani 2 tane ayrı blockchain sistemi olabilmesinden bahsediyoruz. Buda gerçekten çok önemli bir durum yani fiyatında 1019$ olması beni korkutmuyor değil çünkü BTC=B1X+B2X şeklinde bölünecek diyebiliyorum. Bugün fiyat 5000$ dersek 5000$=4000$+1000$ şeklinde yani; 

BTC: 5000$

B1X: 4000$

B2X: 1000$ 

şeklinde olacak. Peki bu durumda biz neyapacağız? Ben kişisel olarak bu dönemde risk alarak Bitcoinde kalanların birşey kaybetmeyeceğini düşünüyorum fakat fork sonrasında B2X satışları ile değer düşer ise sermayelerinden eksiye doğru gidecekleride kesin. Fakat Bitcoin Cash te olduğu gibi B2X pumplanarak kârda edebilirler. Tabiki USD de bekleyen arkadaşlar olayları sadece izleyecekler. Emin olmadığım ve bir diğer önemli olan olay ise Borsalar çatallanma sonra tek bir Bitcoin türevine izin vereceklermiş. Yani buda ilginç ve durumları karıştırabilecek bir olay.

Düşüşlerin asıl sebebi balinaların bu karışıklıktan yararlanarak düşük fiyattan BTC toplama istekleriyle birlikte fork yaklaştıkça Bitcoin den çıkan ve risk almak istemeyen yatırımcılar olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ