Bitcoin gönderim ücretleri 1 dolara düşüyor, Bu durum devamlı olabilir mi?

Geçtiğimiz birkaç gün içinde, Bitcoin mempool boyutu 120 milyon byte seviyelerini aşsa da, ortalama değerdeki Bitcoin gönderim işlem ücretleri yaklaşık 1 dolara kadar düştü.

Gönderim ücreti 1 dolar

Blockchain gibi yaygın olarak kullanılan bitcoin cüzdan platformları, byte başına 55 satoshi ücreti öneriyor; bu durum orta ölçekli işlemler için sadece 1 dolara denk geliyor. Daha önce yani sadece bir ay önce, Bitcoin işlemleri, özellikle Segregate Witness (SegWit) cüzdan platformları ve borsalarında ortalama boyuttaki işlemler için bu ücret 30 dolara kadar çıkmıştı. 

Kripto para birimi donanım cüzdan üreticisi Ledger, SegWit'in işlem ücretlerini yüzde 35 oranında azaltabileceğini göz önüne alındığında, Coinbase ve Blockchain gibi önde gelen şirketlerin SegWit'i entegre etmesi durumunda, normal bit eşik ödemeleri için işlem ücretleri 1 doların altına düşebilir. 

Son zamanlarda, Bitmain ve Binance ile birlikte sektördeki en değerli şirketlerinden biri olan Coinbase, SegWit'i ve işlem karmaşıklığını uygulamak için mücadele ettiği için ağır eleştirildi. Birkaç analist, Coinbase'in Bitcoin ağının tıkanıklığına önemli derecede katkıda bulunduğunu iddia etmişti. 

Buna karşılık, Coinbase CEO'su Brian Armstrong, şirketin kullanıcıların daha düşük işlem ücretlerinden ve Bitcoin işlemi yapmada kesintisiz bir deneyimden hoşlandıklarından emin olmak için şirketin yakında SegWit'i ve işlem topluluğunu kabul edeceğini belirtti.

Blok Boyut Arttırmadan 2MB Bloklar 

Çok imzalı güvenlik servis sağlayıcısı ve blok zinciri teknolojisi şirketi BitGo, BitGo'da çok düşük ücretlerle oluşturulan SegWit tarafından optimize edilmiş işlemler ve girdiler nedeniyle bu hafta 2MB blokların çıkarıldığını açıkladı. BitGo, blok boyutunun 2MB artması olmadan, SegWit'i entegre ederek Bitcoin bloklarının 2MB'a kadar genişleyebileceğini de gösterdi.

Bununla birlikte, bir Cornell araştırma raporunda belirttiğine göre, Bitcoin ağı, Bitcoin ağındaki düğümlerin Ethereum gibi diğer kamusal blok ağlarından çok daha fazla bant genişliğine sahip olduğu göz önüne alındığında, blok boyutunu 1,7 MB'a çıkarabilir ve düğüm senkronizasyonunu etkileyebilir. 

"Bitcoin düğümleri genellikle Ethereum'dan daha yüksek bir bant genişliği tahsis eder. 2016'daki önceki çalışmamıza kıyasla, bir Bitcoin düğümünün ortalama bant genişliğinin bir faktörle 1.7 kat arttığını görüyoruz. Tipik Bitcoin düğümü, daha önce olduğu gibi çok daha fazla bant genişliği sağlar. Yüksek tahsisli bant genişliği, yetersizlik oranlarını etkilemeksizin maksimum blok boyutunun arttırılabileceğini ve bunun da merkeziyetçiliği etkilediğini gösteriyor" şeklinde konuştu. 

Orta vadede, zincir ölçekleme uygulanırsa, SegWit ile Yıldırım Ağları'nın sinerjisi ile iki katmanlı ölçekleme çözümlerinin, Bitcoin'in sahip olduğu blok zincir kapasitesini artıracağı düşünülüyor. Bitcoin blok zinciri ağı daha fazla işlem yapabilirse, ağ daha az sıkışık olacak ve bu da büyük işlemler için bile daha düşük ücret ve daha kısa onay sürelerine yol açacak. Bitcoin ağında 1 dolarlık ücretlerin orta vadede sürdürülebilir olup olmayacağı belli olmamasına ve hem SegWit hem de Yıldırım Ağları'nı benimsemeleri aylarca sürebilir, bu da orta vadeli bir çözüm olacak gibi görünüyor. 

Biraz daha somutlayacak olursak, şu anda bile ağ yoğunluğu üçte bir oranında azalmış durumda. Onaylanmamış işlemler 180 bin seviyelerinden 70 binlere inmiş durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ