Bitcoin fiyatlarını yükselten nedir? Bir bakış açısına göre insanların Bitcoin'e olan merakı.

Bitcoin uzmanı ve Cryptoassets adlı kitabın yazarı Chris Burniske'e göre, Bitcoin google aramaları ile Bitcoin fiyatları arasında büyük bir korelasyon mevcut.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Bitcoin hala 4000$ larda satılırken Burniske şöyle bi açıklama yapmıştı:

Bitcoin'in fiyat artışlarından elde edilen gelirler arttıkça insanların internette Bitcoin hakkında daha fazla araştırma yapması fiyatları daha da yukarı çekiyor.

Google aramaları ve Bitcoin fiyat ilişkisi

Geçtiğimiz perşembe günü fiyat tırmanışı esnasında Coinbase o kadar yoğun kullanıcı trafiği altındaydı ki kullanıcılar bazı durumlarda hesaplarına bağlanmakta zorluk çektiler. Coinbase Twitter hesabında bu durumun sadece bu hafta eklenen 300 bin yeni kullanıcıdan kaynaklandığını bildirdi.

Şu anda 266 milyar dolar ile S&P un ilk 12 bileşeninden daha fazla market hacmine sahip olan Bitcoin toplam kripto para pazarının yarısını oluşturuyor.

Buna rağmen Bitcoin ve kripto paralar; trilyolarca dolar değerinde olan hisse senedi ve tahvil gibi diger varlık sınıflarının yanında devede kulak kalıyor. Bitcoin fiyatları, şimdilik küçük boyutu ve düşük likidite nedeni ile gün içi dalgalanmalara daha duyarlı.

Diğer faktörlerin arasında hızlı fiyat yükselişi Bitcoin'in daha olgun varlık sınıfı olarak görülmeye başlanmasına yol açtı. CME grup 18 Aralıkta vadeli işlemlere başlayacağını açıklamışken, Cboe Global MarketsBitcoin vadeli işlem sözleşmelerini önümüzde ki pazar günü 10 Aralıkta başlatıyor.

Vadeli yatırımlar Bitcoin'i daha fazla meşru zemine oturtarak daha fazla yatırımcıyı  çekecek gibi görünüyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ