Güney kore ve Bitcoin

Daha önce de haberini yaptığımız ve Bitcoin’i yasallaştırma çabasında olan Güney Kore artık Bitcoin’i yasal olarak tanıdı. 

Güney Kore ilk olarak yurtdışı, yani uluslararası Bitcoin gönderim ve alımını yasallaştırdı. Ardından, borsalar için de bir yasallaştırma getirmeyi planları arasına almışlar. 

İktidarda olan partinin üyesi Park Yong-jin tarafından üç teklif sunulmuştu. Bu tekliflerden ilki Bitcoin borsaları ve işlem yerlerinde kayıtlı kullanıcının iyi analiz edilmesini şart koşuyor. Ayrıca kara para aklıma politikalarına da uyumlu olmasını belirtiyor. Yani Bitcoin kullanan herkes gözetimde olacak ve illegal kullanımların önüne geçilecek. Hükümet, o günden bu yana Bitcoin’i yasallaştıracak formüller arayışı içerisinde. Güney Kore’nin yasallaştırma sürecinde şuan bütün Bitcoin borsaları yasal olarak işletme yapmaktalar. 

Güney Kore’nin bu kararı tabiki de Bitcoin piyasasına da büyük kazanımlar sağladı. Filipinler’de gördüğümüz bir diğer örneği burada da görmüş olduk. Ayrıca ülkedeki bazı büyül şirketlerin de milyonlarca dolarlıı yatırım aldığı duyumlarımız arasında yer alıyor. 

Güney Kore Bitcoin işlerimlerinde dünya üçüncüsü olarak yer alıyor. Bu yasallaştırma süreci sonrası, Bitcoin’in dijital para birimi olarak kabul edilmesiyle birlikte Bitcoin’in fiyatlarında ciddi artışlar yaşanması umut ediliyor. Bitcoin’in yavaş yavaş ülkeler tarafından dikkate alınması ve yasallaştırma çabaları “geleceğin para birimi” anlayışını devam ettiriyor. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ