Sizler için artık günlük olarak Bitcoin (BTC) ile llgili analizler hazırlamaya çalışacağım

Merhaba arkadaşlar, Bitcoin ve Kripto paralar marketi için kritik bir dönemde olduğumuzu bildirmek isterim. Zaten sizlerde artık günlük fiyatlamanın +300$ ve -300$ arasında gidip gelmeye başladığının farkındasınızdır. Bu durum emin olun kimse tarafından olumlu karşılanmıyor fakat bu piyasa bildiğiniz gibi küçük bir piyasa ve bizim gibi yatırımcılar için konuşmak gerekirse çoğumuz 2017 yılında bu piyasa ile tanışmış yatırımcılardanız. Early investor yani türkçesi erken yatırımcılar Bitcoin'i yaklaşık 0$-100$ arasından satın alan yatırımcıların büyük bir kısmı yada madenci karterleri yada spekülatör para babaları tarafından yönetilen bu sistemde teknik analiz %100 tutmasada fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Birde şu yandan düşünün bizler teknik analiz yapıyorsak diğer yatırımcılarda aynı şekilde teknik analiz yaparak hareket ediyorlar yani bir ortak nokta üzerinden hareket etmiş olacağız. Yakın zamanda da vakit buldukça doji mumları ve indikatörler den de bahsedeceğim. Tekrar söyleyeceğim üzere indikatörler ve teknik analiz bize geleceği göstermez yada olacakları da göstermez sadece olabilecekler hakkında bize fikir sahibi olmamızı sağlar. Bitcoin gibi çok oynak ve voltalitenin yüksek olduğu bir borsada zaten ben böyle olacak diyorum diyen adam yalan söylemiş olur. (Eğer bir yerden bilgi satın almadıysa)

Ön bilgiden sonra bugün için hazırlamış olduğum teknik analize geçelim arkadaşlar. Bu arada paylaşmış olduğum grafik 1D yani 1 günlük grafiktir.

Grafik üzerinde de belirttim açıklamaları, ben çok fazla indikatör kullanmıyorum aslında analiz yaparken benim için önemli olan tek indikatör aslında işlem hacmi diyebilirim fakat diğer indikatörlerde yönü görebilme konusunda yardımcı oluyor demeden de geçemem.

Vortex Indikatör (VI) Mavi çizgi ve Kırmızı çizgi kesişmelerinde düşüşler ve artışlar yaşanıyor bu hareketler tabiki işlem haci tarafından desteklenmelidir. Diğer yandan birbirlerini kısa döngüler içinde defalarca kesebilir ve sizi yanlış yönlendirebilir. Burada gördüğünüz gibi uçlar kesişmek yerine ayrılış göstermişler. Yani bir alım sinyalinden şuan için uzaklaşmışlar.

Relative Strength Index (RSI) Bu indikatör bize alım gücünü gösterir daha doğrusu söz konusu olan varlığa olan talebin işaretidir. Gördüğünüz gibi RSI bir kanalın içinde düşüş trendine girmiş fakat kanalın altına inmemesi durumunda fiyatlanma devam edecektir ve RSI: 40-60 bölgesi Bitcoin için hep destek seviyesi olmuştur.

Stochastic RSI (Stoc RSI) Bu indikatör ise bize fiyatların artıp azalacağını göstermekte. Mavi çizgi kırmızı çizgiyi alttan üste doğru kestiğinde fiyatlar artmaya başlar zaten fiyatlar artmaya başladığında bu kesişme yaşanır. Sizin burada takip edeceğiniz şey ise Mavi çizginin kırmızıyı tekrardan üstten alta kesmesidir bu bir alım sinyalidir 1 saatlik yada yarım saatlik grafiklerde izlerseniz daha iyi kararlar verecektir. Görünen satış sinyalleri gelmiş fakat emin olmak için daha süremiz var.

Bugünlük analize göre ben fiyatlarda biraz gevşeme bekliyorum. Çünkü Tom Demark mum sayımı serisine göre; 

Bugün itibariyle kırmızı 1 numaralı mumu aldık. Tom Demark serileri saymaktadır. Tren yükselişi bittikten ve düşüş başladıktan sonra seriler değişir ve bu seriler genelde maksimum 9 güne kadar sürebilir. Benim kullandığım garanti seviye olan ise 5-7 gün arasıdır. Yani 5.günden sonra aslında seri yeşil olmasına rağmen kırmızı mumlar verebilir. Bunun içinde mum cinsi olarak Heiken Ashi kullanılmalıdır. 

Normal mum çubuklarında fiyatlardaki dönüşler tam olarak tahmin edilemez (trend açısından) fakat Heiken Ashi mumlarında trendi takip edebilirsiniz. Eğer sadece Kırmızı ve aşağıya bakan bir iğne görüyorsanız trend devam edecektir. Fakat kırmızı mumda aşağıda ve yukarıda bir iğne görüyorsanız trend kararsızdır ve dönüş yapabilir. Yükseliş trendi içinde yeşil mumda sadece yukarı bakan iğne olmalıdır. Normal mumlarda bunu gözlemleyemezsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ