Bitcoin aşıkları, kripto parayı "güvenli bir liman" güvenli bir varlık olarak adlandırmakta ısrar ediyor.

Bitcoin Güvenli Bir Liman mı? Araştırma Ne Diyor?

Bitcoin aşıkları, kripto parayı "güvenli bir liman" güvenli bir varlık olarak adlandırmakta ısrar ediyor. Ama durum gerçekten böyle mi? The Block’tan araştırma analisti Ryan Todd’un analizine göre, tüm işaretler "hayır" cevabına işaret ediyor.

Güvenli mülk varlıkları, yatırımcıların ekonomik çalkantı dönemlerinde kaçtıkları varlıklar olarak biliniyor. Genellikle, bu varlıklar daha az riskli durumda. Altın ve ABD Hazine tahvilleri de dahil olmak üzere algılanan güvenli varlıkların değişkenliğine bakıldığında, bitcoin inanılmaz derecede riskli - bu da onu daha az istikrarlı ve daha zayıf bir değer deposu haline getiriyor.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, geçtiğimiz beş yıl içinde ortalama yüzde12.4 yıllık hazine bonosu ve yüzde2.50 altın ile karşılaştırıldığında yüzde30.4 dalgalanma göstermiş durumda.

Ayrıca, analiz, geleneksel olarak diğer varlık sınıflarıyla ilişkisiz olarak görülen bitcoinin, geçen ay ABD ve Çin arasındaki bir ticaret savaşı nedeniyle kusurlu bir nosyondan uzaklaştığını belirterek, Çin yuanı ile artan bir korelasyon gösterdiğine işaret ediyor.

Son olarak, 2013'ten bu yana bitcoin’in standart sapma hareketleri güvenli bir varlık gibi “hareket etmesinin” söz konusu olmadığını gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ