2019 yazında, 10 yıllık eksi 3 aylık getiri eğrisi 13 yılda ilk kez tersine çevrildi.

Bitcoin Güvenli Bir Liman Varlığı mı?

Ters çevirme sırasında, Bitcoin’in fiyatı yılın tüm zamanlarının en yüksek seviyesine ulaştı. 2006'daki önceki dönüşü, kısa bir süre sonra 2008'in küresel ekonomik krizi takip etti.

3 Ocak 2020'de ABD Başkanı Donald Trump, İranlı general Qassem Soleimani'nin insansız hava aracıyla öldürülmesini emretti. İran hükümeti, 8 Ocak'ta Irak'ta Bağdat yakınlarındaki iki Amerikan üssüne füze fırlatarak misilleme yaptı.

İran-ABD arasında yaşanan sorunlarda, Bitcoin’in fiyatı 7.000 doların biraz altından artmaya başlayarak % 21 yükselişle yaklaşık 8.500 dolara yükseldi.

Başka bir küresel ekonomik krizin önlenmesi ve daha fazla uluslararası çatışma tehdidi önemli bir soruyu doğurdu: Bitcoin güvenli bir liman varlığı mı?

Bu anlatıyı araştırmak için, verim eğrisi inversiyonlarını yaklaşmakta olan durgunlukların doğru sinyalleri olarak teorileştirmesiyle bilinen dünyaca ünlü ekonomist Campbell Harvey'nin görüşünü aldık. Harvey şimdi Duke Üniversitesi'nde J.Paul Sticht Uluslararası İşletme Profesörüdür ve yedi yıldır blockchain ve kripto para birimleri üzerine bir ders vermektedir. Bu röportajda “Bitcoin'in güvenli bir liman olup olmadığını” hem savaş hem de durgunluk bağlamında tartışıyor. Ayrıca, dijital tokenlerin ABD Doları'nın küresel hegemonyasını zayıflatabileceği geleceğe dair bir vizyonu detaylandırıyor.

İlgili röportajı bu linkten izleyebilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ