Bitcoin haftaya 57 bin dolar bandında girdi.

Bitcoin Hâkimiyet Oranı Artıyor, Altcoinler Gerilemede

Bitcoin haftaya 57 bin dolar bandında girdi. BTC/USD paritesi 57,793 doları görerek son 6 ayın en yüksek değerini gördü. Bitcoin tüm zamanların rekorunu yaklaşık 6 ay önce 64,800 doları geçerek görmüştü.

Bitcoin 29 Eylül’de Çin’in Bitcoin’i yasaklamasının ardından 40 bin dolar bandına kadar geriledi. Ancak ABD Merkez Bankası Başkanı (FED) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı (SEC) üst üste Çin’de olduğu gibi ABD’de Bitcoin’in yasaklanmayacağını açıklaması, fiyatlarda yükselen bir trendin yakalanmasına neden oldu. Bu olumlu havayı ABD merkezli bankaların Bitcoin açılımları ve SEC’in Bitcoin ETF’leri (Borsa Yatırım Fonu) onaylaması yönündeki iyimserlik destekliyor.

Bitcoin’deki fiyat artışı Bitcoin’in toplam piyasa içerisindeki payını da arttırıyor. Bitcoin piyasa içerisindeki payını son 1 ay içerisinde %6.6 oranında arttırdı. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin CoinMarketCap verilerine göre toplam piyasanın %46.7’sine, Ethereum ise %17.8’ine hakim. Kalan binlerce kripto para ise piyasanın %35.5’ini paylaşıyor.

Bitcoin’deki değer artışının ardından piyasa ciddi bir kriz yaşamaz ise bir altcoin koşusunun yaşanması beklenebilir.

Zira Bitcoin’den elde edilen kârların bir kısmı altcoin piyasalarına kayarak altcoin fiyatlarında ciddi değer artışları gözlenebilir. Geçtiğimiz hafta Shiba, Doge, Floki gibi memecoin sınıflandırmasında olan kripto paraların fiyatlarında ciddi değer artışları gözlenmiştir. Memecoin’lerdeki canlılık diğer altcoinlere de yansıyabilir.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ