Var olduğu günden bu yana Bitcoin belki de binlerce defa öldürüldü.

Var olduğu günden bu yana Bitcoin belki de binlerce defa öldürüldü. Ne hikmetse Bitcoin hala varlığını devam ettirmeyi sürdürüyor.

Bitcoin bilindiği üzere özünde sana coinlerin mülkiyetini gösteren bir defterden ibarettir. Bu coinlerin sayısının 21 milyon adet olduğunu zaten biliyoruz. Her gün milyonlarca işlem ile bu coinler bir oradan bir oraya hareket ettirilir.

Tüm bilgisayar ağları, kesin kayıt olarak kabul ettikleri bazı bilgisayar güvenliğinin saldırganlara karşı dirençli olması gerçeğine dayanmaktadır. Ancak Bitcoin bilgisayar güvenliğine yönelik olarak oldukça farklı bir yaklaşım benimsemektedir. Bitcoin tüm bilgisayar node'larının düşman saldırgan olduğu varsayımıyla işlemektedir.

Bitcoin herhangi bir ağ üyesine güvenmek yerine, yaptıkları her şeyi doğrulamaktadır. Proof of Work yoluyla bu doğrulama süreci çok fazla miktarda işlemci gücünü tüketen bir şeydir. Bu son derece etkilidir zira Bitcoin'in güvenliğini işlemci gücüne bağımlı hale gelmiştir. 

Bir anlık herkesin dürüst olmadığı şeklinde bir durum düşünüldüğünde, ortak kayda yazmak için herkesin yüksek bir maliyet ödemek zorunda kalacağı ve eğer bu sahtekarlıkları tespit edilirse bu maliyetlerin zarar dönüşeceği görülmektedir. Ekonomik teşvikler dolandırıcılığı ve sahtekarlığı son derece maliyetli ve gerçekleşme ihtimalini ise oldukça düşük tutmuştur. Eğer milyon dolarların var ise ve bu maliyetin altından kalkacağına inanıyorsanız buyurun Bitcoin'i bir hacklemeyi düşünün.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ