2020 Mayıs ayında Bitcoin halving etkinliği gerçekleştirilecek. Bitcoin blok ödülü yarıya ineceği için ağın güvenliği de daha fazla ücrete bağlı olacak.

Bitcoin Halving Etkinliği Ağ Güvenliğini Etkileyecek mi?

2020 Mayıs ayında Bitcoin halving etkinliği gerçekleştirilecek. Bitcoin blok ödülü yarıya ineceği için ağın güvenliği de daha fazla ücrete bağlı olacak.

2140 blokta bazen blok ödüller tamamen duracak. Yani bu durum Bitcoin’in kodunda (olası görünmeyen) temel değişiklikler yapılmadıkça, ağın tamamen işlem ücretlerinde çalışmasını gerektirecek.

Yüzde 51 Saldırısı

Ücretlerden günlük gelir şu anda yaklaşık 350 bin dolar veya 15.8 milyon dolarlık günlük blok ödül gelirinin yalnızca yüzde 2.2'si kadar. Blok ödül yarılanması ufukta göründüğü için, gelirdeki kıtlığı karşılamak için ücretlerin 22 kat artması gerekecek. Aksi taktirde, hash gücü düşecek ve ağın güvenliği azalacak.

Bu sadece bir spekülasyon değil. Litecoin bu yılın ağustos ayında halving etkinliğini gerçekleştirdi ve ağın hash gücü yaklaşık yüzde 30 düştü. BTC fiyatı benzer kalırsa halving etkinliği gerçekleştikten sonra yüzde % 51 saldırısının maliyetinin yaklaşık 2,1 milyar dolara düşmesi muhtemel.

Ağ Güvenliği

Bu arada, eğer ücretler artarsa, ağ uzun vadeli kullanıcı büyümesini engelleyebilir. Aralık 2017'de günlük ücret gelirleri 3 milyon dolara ulaşmıştı. Bununla birlikte, ağ ilk önce, bir işlemin makul bir sürede işleme konması için ücretlerin 50 doları aştığı sakatlayıcı bir tıkanıklık da yaşamıştı.

Bununla birlikte, ağ güvenliğine çok fazla ve çok az para harcamak da mümkündür ve bu rakamlar neredeyse tamamen özneldir.

Bununla birlikte, Bitcoin’in benimsenmesi yolunda çok daha uzun yol bulunuyor. Ağın tamamen ücretlere dayanması durumunda, yüzde 51'lik bir saldırının maliyeti 85 milyon doların altında ya da mevcut piyasa değerinin yaklaşık yüzde 0.06'sına denk olacak. Blok ödülün azalmaya devam etmesiyle bu trendin nasıl gelişeceği henüz bilinmiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ