Herhangi bir proof of work odaklıı blok zinciri üzerinde kontrol kazanmak bir saldırgan için çok karlı olabilir, ancak ne pahasına? Bitcion (BTC) ile ilgili olarak, kripto tüccarı PlanB'nin bir cevabı var.

Bitcoin Hash Gücü Nasıl Hacklenir?

Herhangi bir proof of work odaklı blok zinciri üzerinde kontrol kazanmak bir saldırgan için çok karlı olabilir, ancak ne pahasına? Bitcion (BTC) ile ilgili olarak, kripto tüccarı PlanB'nin bir cevabı var.

Tecrübeli borsa tüccarı Simon Ree, ünlü kripto analisti Plan B'ye (@ 100trillionUSD) Bitcoin (BTC) hash gücünün doğasını sordu. Bu masum soru Bitcoin (BTC) ağına yapılan saldırılar üzerine bir tartışmaya yol açtı.

Küçük Bir Ulus Devlet İçin Çok Pahalı

Bay Ree'nin sorusunu takiben, başka bir Twitter kullanıcısı PlanB'ye, madencinin tüm ödüllerini kaçırmak ve onları uygun faktöre göndermek için Bitcoin (BTC) ağına 'kısa süreli' bir saldırı gerçekleştirmenin mümkün olup olmadığını sordu. Bu ustaca plana göre, bu tür bir saldırı ancak hash gücü geri yüklendikten sonra tekrarlanabilir.

PlanB, bir saldırganın son derece güçlü olması gerektiğini önerdi. Bu girişim, muazzam bir elektrik kaynağıyla desteklenen uygun donanım için bir düzine milyar ABD dolarına mal olacak. PlanB'nin hesaplamalarına göre, uygun faktörün 10 küçük nükleer reaktör veya 'bunun büyük bir kısmını' çalıştırması gerekecek.

Neyse ki, böyle bir saldırı, küçük bir ulus olmak üzere, büyük bir ulus devlet için bile kolay değil.

Hala kuantum hesaplama çağını mı bekliyorsunuz?

PlanB'nin bir diğer takipçisi daha az enerji yoğun bir plan önerdi. Kuantum hesaplamalarla, kurbanların fonlarını çalmak için herhangi bir özel anahtarın şifresinin 10 dakika içinde çözülebileceğini belirtti. Ayrıca, klasik % 51'lik bir saldırının bile yeni nesil hesaplama araçlarıyla gerçekleştirilmesi çok daha kolay olacaktır.

 Kuantum hesaplamalarındaki hızlı gelişme Bitcoin (BTC) kriptografisi için bir tehdit oluşturabilir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar bu teknolojinin blok zincirinde devrim yaratabileceğini ve benimsenmesini artırabileceğine inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ