Bazı Çin maden çiftliklerindeki bir kömür madeni yangına bağlı sorunlar nedeniyle Nisan ayı ortasında düştükten sonra, ay sonuna doğru toparlanmaya başladı ve Mayıs ayı başlarında önceki seviyelerine geri döndü.

Bitcoin Hash Gücü Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıktı

Bazı Çin maden çiftliklerindeki bir kömür madeni yangına bağlı sorunlar nedeniyle Nisan ayı ortasında düştükten sonra, ay sonuna doğru toparlanmaya başladı ve Mayıs ayı başlarında önceki seviyelerine geri döndü.

Ancak, Nisan ayı ortasındaki hash gücü çöküşü, Mayıs ayının başında zorlukta keskin bir aşağı doğru düzeltme yarattı ve bu da madencilik karlılığının Nisan sonundaki düşüşün ardından toparlanmasına izin verdi.

Bu nedenle, zorluktaki keskin düşüşün ardından yeni bir Bitcoin madenciliği acelesinin tetiklenmesi şaşırtıcı değil, bu da hash gücünün bugün 180 Ehash / s ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmesine yol açtı.

Nisan ortasındaki çöküşten önceki rekorun 160 Ehash / s'nin biraz üzerinde olduğunu, bu nedenle önceki ATH'de %10'un üzerinde bir artış olduğunu not etmeliyiz.

Dahası, Nisan ortasından bu yana olanlar, Çin'de ikamet eden hash gücü oranını düşürmek için halihazırda devam eden bir süreci daha da ilerletti.

Çin web sitesi 8btc.com, ülkenin Bitcoin hash gücündeki hakim konumunu kademeli olarak kaybettiğini bildiriyor.

Pek çok yeni madenci dünyanın başka yerlerinde çiftlikler kuruyor, ancak bazı Çinli madenciler bile yurt dışına taşınıyor.

Son zamanlarda Çin hash gücünün hakimiyeti önemli ölçüde azaldı, öyle ki 8btc.com makalesinin yazarı Iyke Aru şöyle yazdı:

"Belki de bu, Bitcoin ağı için uzun vadede iyi bir şey olabilir, çünkü onu daha ademi merkeziyetçi hale getirecektir".

Dünyadaki Bitcoin hash gücünün geldiği son durum

Dahası, bugüne kadar, Bitcoin hash gücünün yaklaşık % 11'inin ABD'de bulunduğu ve Kanada'nın da bu alanda önemli bir rol oynamaya başladığı görülüyor.

Çin'de, kripto para birimlerine düşman olan mevzuat ve ülkenin elektrik üretim ve tüketim taahhütlerine uyum konusundaki kısıtlamalar gibi çeşitli faktörler yerel madencilik çiftliklerini engelliyor.

Hatta kirletici enerji kaynaklarıyla çıkarılan kripto para birimlerinin gelecekte olası bir boykot edileceğine dair söylentiler bile var, bu da mevcut madencilik çiftlikleri tarafından yenilenebilir enerji kullanımına doğru yavaş bir göçle sonuçlanıyor.

Gelinen noktada Bitcoin hash gücünün artmış olması ağın güvenliğini önemli ölçüde sağlamlaştırmış oluyor. Bitcoin hash gücündeki artış aynı zamanda fiyat artışı için de bir gösterge olarak kabul edilebiliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ