Bitcoin, genesis bloğunun çıkarılmasından bu yana 13. yılına geçerken, hash oranı 207.53 EH/s'lik yeni bir ATH'ye ulaştı.

Bitcoin, genesis bloğunun çıkarılmasından bu yana 13. yılına geçerken, hash oranı 207.53 EH/s'lik yeni bir ATH'ye ulaştı. Hash oranı, Çin'in kripto yasağından bu yana istikrarlı bir şekilde yükseldi ve kurumsal kabul de öyle.

13 yıl önce veya 3 Ocak 2009'da, Bitcoin'in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto, 50 Bitcoin (BTC) ödülü için ağın başlangıç bloğunu blok sıfır çıkardı. Bir tür kutlamada ağ, bu yeni yılın ilk gününde saniyede 207,53 exahash (EH/s) ile tüm zamanların en yüksek hash hızına ulaştı.

Bitcoin hash oranı, aktif madencilerin sayısına dayalı olarak ağın gücünün doğrudan bir yansımasıdır. Madencilik zorluğunda bir artış ve ardından blok zincirinin güvenliğinde bir artış olduğunu gösteriyor. Altı aylık bir ralliden sonra gösterge, YCharts.com'dan alınan verilere göre şimdiye kadarki en yüksek noktasına yükseldi.

Bitcoin Madencilik Operasyonlarına Bir Bakış

Eylül ayında, Çin'in tüm tüketen kripto madenciliği ve ticaret faaliyetlerini yasaklamasının ardından gözle görülür bir düşüş yaşandı. Ülke, Bitcoin'in hash oranına hakim olduğundan, madencilerindeki bir düşüş, hash oranını 58.46 EH/s'ye düşürdü.

Ancak kısa bir süre sonra, bu madenciler kitlesel olarak Kuzey Amerika ve Kazakistan gibi daha dostane madencilik bölgelerine göç etti. Örneğin birincisi, 2021 Nisan sonu ile Ağustos 2021 arasında hash oranının iki katından fazla olduğunu gördü. Cambridge Üniversitesi tarafından Ekim 2021'de yayınlanan bir rapor, ABD'nin şu anda Bitcoin hash oranında hakim olduğunu ortaya koydu.

Dahası, Bitcoin Madencilik Konseyi, toplam enerji tüketiminin küresel enerji üretiminin yüzde 0.12'si olduğu daha yeşil madencilik operasyonlarını bildirdi. El Salvador, jeotermal enerjili tesisleriyle çevre dostu madencilik faaliyetleri gösteren ülkelerden biridir.

Bitcoin madenciliği küresel enerjinin %0,12'sini tüketiyor ve operasyonlar daha yeşil hale geliyor. YCharts'a göre, yazma zamanında, Bitcoin'in hash oranı son gün yüzde 8,14 düşüşle 190,64 EH/s idi. Ancak değişiklik, yıllık yüzde 33,08'lik bir artışı temsil ediyor.

Daha Fazla BTC Kurumsal Alımı

Artan talebin ve dijital varlıkların benimsenmesinin bir başka ölçüsü, kurumsal ilgideki artış eğilimidir. MicroStrategy, yılın en dikkate değer Bitcoin sahiplerinden ve alıcılarından biri oldu. BTC satın alma çılgınlığı, diğer şirketlere kripto varlığına maruz kalma konusunda ilham verdi. Ardından, 2 Ocak 2022'de zincirleme analist Willy Woo tarafından bildirildiği üzere, bu şirketlerdeki BTC varlıkları önemli ölçüde arttı:

MicroStrategy'nin Şubat 2021'deki "Şirketler için Bitcoin" konferansından bu yana, önemli miktarda BTC'ye sahip olan kamu şirketleri*, kamu hisse senedi piyasalarında BTC riskine erişmenin bir yolu olarak spot ETF'lerden** pazar payı elde etti,dedi.

MicroStrategy ve Kamu Madencilik Şirketleri

MicroStrategy, Aralık ayında o sırada 94 milyon dolar değerinde 1.914 BTC satın aldı. Dahası, şirketin 2021'de satın aldığı Bitcoin zulası toplamda 6 milyar doları aştı.

Bununla birlikte, BTC'nin değeri henüz 50 bin dolarlık direnç noktasının üzerinde işlem yapmak için hazırlanmadı. Basın zamanında, varlık gün içinde yüzde 0,2 artışla 47,344 dolardan el değiştiriyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ