BTC tüm kripto para piyasasının yüzde 64'ünden fazlasını oluştururken, rakip forklar Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) geride kalıyor.

Bitcoin Hashrate Dominansı, Forkların Aşırı Değerli Olduğunu Gösteriyor

BTC tüm kripto para piyasasının yüzde 64'ünden fazlasını oluştururken, rakip forklar Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) geride kalıyor.

En önemli iki Bitcoin forkunun BTC'den çok daha küçük pazarlara sahip olmasına rağmen, hala aşırı değerlendiğini gösteren kanıtlar var. Örneğin, hash gücü tek başına her bir ağın gerçek değerini belirlerse, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV, mevcut fiyatlarının bir kısmında ticaret yapacaktır.

Hash Gücü Açısından Bitcoin Daha Baskın

Piyasa, şimdiye kadar Bitcoin protokolünün tercih edilen versiyonunun ne olduğunu açıkça ortaya koydu. 125 milyar dolardan fazla piyasa değeri ve 6.800 dolardan fazla fiyatla, hiçbir Bitcoin forku yatırılan toplam değer açısından BTC’ye yaklaşmıyor.

Şu anda, Ağustos 2017'de Bitcoin'den forklanan proje Bitcoin Cash, 230 doların üzerinde fiyatlandırılıyor. Bu arada, Craig Wright ve Calvin Ayre tarafından desteklenen Bitcoin Cash'in tartışmalı hard forku olan Bitcoin SV, sadece 3.35 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 182 dolarlık bir fiyata sahip.

Bununla birlikte, endüstri analisti Bitcoin Meme Hub'a (@BitcoinMemeHub) göre, yukarıdaki fiyatlar önemli bir aşırı değere işaret ediyor. Piyasanın mantıksız kaldığını savunarak, her iki hard fork için daha adil bir fiyatın her birinin 41 dolardan biraz daha az olacağına itiraz ediyorlar.

Yukarıdaki tweet'in mantığı, Bitcoin SV ve Bitcoin Cash'in, herhangi bir Bitcoin fork madenciliği toplam hash gücünün sadece yüzde 0,6'sına sahip olmasıdır. Bu nedenle, rasyonel bir pazar onları Bitcoin (BTC) fiyatının yüzde 0,6'sında fiyatlandırmalıdır. Ağ verilerinin kendisi Coin.Dance'dan geliyor.

Şu anda, her hard fork toplam hash gücündeki nispi payının önemli ölçüde üzerinde fiyatlandırılmıştır. Bitcoin Cash, 4.28 milyar dolarlık pazarıyla, üç büyük fork için toplam piyasa değerinin yüzde 3.22'sinden fazlasını temsil ediyor. Neredeyse 900 milyon dolarlık daha küçük bir pazara sahip olan Bitcoin SV’nin fiyatı, toplamın yüzde 2,52'sine denk geliyor.

Hash Gücü Yarılanmaya Kadar Tırmanıyor

Bitcoin'in fiyatı gibi, hash gücü de 2020'de şimdiye kadar bir roller coaster oldu. Bu yılın başlarında büyük ölçüde yukarı yönlü bir trendin tadını çıkardıktan sonra, Bitcoin'in bazı borsalarda 4.000 doların altına düştüğünü gösteren fiyat kazası, birçok madenciyi makinelerini kapatmaya zorladı.

Ancak, son fiyat artışları madencilerin ağa geri döndüğünü gösterdi. Aslında, geçtiğimiz günlerde madencilik zorluğunun, Bitcoin fiyatının bu yılın başında 8.000 doların üzerinde olması nedeniyle görülmeyen seviyelere yükselmişti.

 Bitcoin bir aydan kısa bir süre sonra yarılanmasını gerçekleştirecek iken, Bitcoin ihraç oranına yönelik şok, yükseliş momentumunu artırabilir. Bu teoriye destek vermek, Bitcoin SV’nin fiyatının bu haftanın sonunda gerçekleşen kendi yarılanma etkinliğine yükselmesi gerçeğidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ