Rusya'nın ana hisse senedi endeksi MOEX, Ekim sonundan bu yana %20'den fazla düştü ,12 Ocak'tan bu yana %10 düştü.

Rusya'nın ana hisse senedi endeksi MOEX, Ekim sonundan bu yana %20'den fazla düştü ,12 Ocak'tan bu yana %10 düştü. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim ve olası bir saldırıya ilişkin spekülasyonların yoğunlaşması Pazartesi günü hisse senetleri üzerinde daha fazla baskı yaratabilir.

ABD, Avrupa'nın istila etmesi durumunda bankalarını vurması muhtemel olan yaptırımlar da dahil olmak üzere her türlü planı hazırladı. Almanya'nın başka seçeneği kalmayabileceği, potansiyel olarak Rus tahvillerinin düşmesine yol açabileceği ve görünüşe göre Katar'ın Avrupa talebini karşılamak için kurtarmaya geleceği için gaz geliri düşecek.

ABD, Rus tahvillerinin alımını tamamen yasaklayarak, borçlarını ödemeyi daha da zorlaştırabilir. Çin, 49 milyar dolarlık Rus ihracatı ve 55 milyar dolarlık ithalatıyla en büyük ticaret ortağı.

Ancak bir bütün olarak Avrupa, Rusya'nın kıtaya yaptığı 140 milyar dolarlık ihracatı ve yaklaşık 70 milyar dolarlık ithalatıyla çok daha büyük.

Böylece Rusya, Avrupa'ya Avrupa'nın Rusya'ya sattığından iki kat daha fazla satıyor. Buna ek olarak, Avrupa pazarı GSYİH'lerinin yaklaşık %10'unu oluştururken, bir bütün olarak Avrupa için Rusya pazarı GSYİH'lerinin sadece %0.5'ini oluşturuyor.

Bu nedenle Avrupa yaptırımları, Rusya'ya onlardan satın aldıklarından daha fazlasını sattıkları için Çin'in yardım etmesi pek olası olmadığı için Rus pazarları üzerinde büyük bir baskı yaratacaktır.

Rusya, donanmasını harekete geçirirken bile işgal planlarını reddediyor. Eğer yaparlarsa, Hitler'den bu yana Avrupa'da ilk kez böyle bir istila gerçekleşecekti.

Ancak şimdilik diplomasi devam ediyor, önümüzdeki hafta Putin'in 4 Şubat'ta Xi Jinping ve Erdoğan'ın “Şubat başında” görüşmesinden önce herhangi bir adım atılmaması muhtemel.

“Ukrayna sıradan bir ülke değil. Ukrayna güçlü bir ülke. Ayrıca Rusya'nın bu adımı atabilmesi için tüm dünyadaki durumu ve kendi durumunu gözden geçirmesi gerekiyor" dedi.

Ukrayna'nın GSYİH'si 185 milyar dolar ile Yunanistan kadar büyük, Polonya, Rusya ve Türkiye Çin'den sonra en büyük ihracatları olurken, Almanya en büyük ithalatları.

Öneriler, Putin'in henüz bir karar vermediği yönünde, özellikle de bu, genellikle sürprizlerle dolu bir savaşla büyük bir kumar olacağı için değil.

Daha geniş pazarlar da birkaç hafta gergin geçti. Omicron ile ilgili ilk endişeler şimdi hafiflemiş olabilir, ancak bu, pandemi dışı ekonomiyi yeniden fiyatlandırmaya yol açıyor olabilir.

Çin'de bir yavaşlama, görünüşte etkisiz bir yanıtla karşılanıyor gibi görünüyor. Bunun batı hisselerini ve ekonomiyi ne kadar etkileyeceği, CNY güçlendikçe potansiyel olarak ABD ve Avrupa mallarını daha rekabetçi hale getirmesiyle görülecektir.

Sıkılaştırma görüşmeleri, Kasım'daki 97'den şimdi 95.6'da duran DXY'ye düşen doların fazla güçlenmesine yol açmadı.

Aynı zamanda Bitcoin düştü ve şu anda 35.400 dolara düştü. Kısa satıcılar olası bir sıkılaştırmanın hızını abarttığından, çoğu muhtemelen yalnızca duygulara dayanıyor.

Bu nedenle Pazartesi günkü açılış, yatırımcılar bir düzeltme sıçraması veya kapitülasyon olup olmadığını görmek istediklerinden muhtemelen normalden daha fazla ilgiyle takip edilecek.

İyi haber şu ki, birçok hisse %60-80 oranında düştü, örneğin PLTR'nin sıfıra kadar gidecek pek bir şeyi yok, bu nedenle bir noktada satış ücreti değeri geçebilir.

Ayrıca Ark Investment, ARK Innovation ETF'leri bugüne kadar %51 oranında düştüğü için büyük ölçüde iflas etti, bu nedenle bir noktada ayıların yiyecek hiçbir şeyinin kalmayacağını düşünürsünüz.

Ama eğer oradaysak, elbette Pazartesi günü bununla birlikte söyleyeceklerimiz çok açık değil çünkü SEC elbette direksiyonda uyumaya devam ederken, kısa manipülatörlerin Jamie Dimon ile çılgınca bir şey olabileceğini söyleyerek bir tarla günü var. Bu yıl 8-9 faiz artırıldı.

Başlamak için bir tane olup olmayacağı ve ne zaman ve ne zaman İngiltere Merkez Bankası zamlarının İngiltere hisse senetleri için o kadar da kötü olmadığı görülecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ