Coinmarketcap verilerine göre, Bitcoin fiyatı son 24 saatte % 12 arttı. S&P 500 vadeli işlemlerinin sabahları % 4 artması nedeniyle yükseliş havası ABD borsasında son toparlanmaya denk geldi.

Coinmarketcap verilerine göre, Bitcoin fiyatı son 24 saatte % 12 arttı. S&P 500 vadeli işlemlerinin sabahları % 4 artması nedeniyle yükseliş havası ABD borsasında son toparlanmaya denk geldi.

Bitcoin Fiyatı Hiç Bu Kadar İlişkili Olmamıştı

Bitcoin fiyatı bağımsız hareket ediyordu ve geleneksel pazarlar mücadele ederken bazen güvenli bir liman görevi görüyor. Ancak, genel panik küresel ekonomi üzerinde belirdiğinden, Bitcoin baskıya karşı koyamaz ve yatırımcıları kargaşadan koruyamaz.

Borsalar 30 yıl içinde en yüksek hızda çöktüğünde, en büyük kripto para birimi toplu olarak satıldı. Tersine, borsalar yeniden bazı umut ipuçlarını göstermeye başladığında, Bitcoin önceki destek seviyelerine geri dönmeye başlıyor. Bu muhtemelen kripto alanının geleneksel varlıklara yüksek düzeyde maruz kalmaya devam eden kurumsal yatırımcılar tarafından yavaş yavaş sızdığını göstermektedir.

Geleneksel varlıklara yönelik risk iştahı düştüğünde, bu yatırımcılar da kripto pazarından çıktılar. Birçoğu için, Bitcoin sadece hisse sentlerinden farklı olmayan başka bir yatırım kanalı ve kriz anlarında diğer varlıklarla birlikte hareket edecekti.

Bununla birlikte, kripto paraları her zaman yeni seviyelere taşımayı memnuniyetle karşılayan kurumsal yatırımcılardı. Şimdi pazarı aşağı çekiyorlar, Bitcoin'i inananların omuzlarına bırakıyorlar.

Bu grafik, Bitcoin ve ABD borsası arasındaki yakın korelasyonu göstermektedir. S&P 500 vadeli işlemlerine (mum) kıyasla Bitcoin fiyatını (satırını) içeriyor.


Bazıları Korelasyonu Görmezden Gelmeyi Seçiyor

Bununla birlikte, bazıları Bitcoin’in borsalar ile mevcut korelasyonuna işaret etmenin herhangi bir anlam ifade etmediğini, çünkü genellikle kısa vadeli olduğunu ifade ediyor.

Kripto yorumcusu Morgan Creek Digital'in kurucu ortağı ve ortağı Anthony  Pompliano, en eski kriptonun yıllar içinde hiçbir korelasyon göstermediğini söyledi.

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatının şu anda piyasalara neredeyse paralel olarak hareket ettiği gerçeğini göz ardı etmek zor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ