Bitcoin Blockchain'in şeffaf yapısı, gizlilik açısından sorunlu olan kullanıcılar hakkında sonuçların çıkarılmasına izin verir.

Bitcoin’i Anonim Olarak Satın Almak Mümkün mü?

Veri korumasına çok önem veren herkes hızlı bir şekilde paranoyak olarak kabul edilir. Yaygın düşünce hala geçerlidir, saklanacak hiçbir şeyi olmayanların veri koruması konusunda endişelenmeleri gerekmez. Nihayet Edward Snowden'in ABD ve yabancı uyrukluların NSA tarafından kapsamlı gözetimi hakkındaki açıklamaları bunun bir yanlışlık olduğunu göstermiştir.

Gizlilik Neden Önemlidir?

Bununla birlikte, Bitcoin tutkunları, verilerini daha küçük ölçekte tehlikeye atmaya karşı da korumalıdır. Son olarak, Chainalysis gibi blok zinciri analiz araçları, Bitcoin kullanıcıları hakkında ciddi sonuçlara yol açabilecek sonuçlara varılmasını sağlar. Sonuçta, BTC'ye yeterince erken yatırım yaptıysanız, toplam varlıklarınızın önemli bir bölümünü dijital altın olarak kaydetmelisiniz. Bitcoin adresleri herkese açık olduğundan, ilgili dijital hesap bakiyeleri gizli değildir. Dolayısıyla, bazı BTC varlıklarınız varsa, suçlular için potansiyel bir hedef haline gelirsiniz.

İşin özü, daha özel Bitcoin kullanımı arzusunun genellikle zorunluluktan kaynaklanmasıdır. Başka bir deyişle, yeni başlayanlar nadiren gizlilik önlemleri konusunda endişe duyarlar; konu genellikle BTC'de belirli miktarda varlık biriktirdiğinizde ilginç hale gelir. Fiyatlardaki ani artışlar aniden Bitcoin tutkunlarını kendini ve dijital varlıklarını korumak zor görevine soktu.

Daha sonra, daha fazla Bitcoin anonimlik sağlamak zordur. Sadece en başından itibaren en iyi uygulamalara kendini adamış olanlar gerçekten yolda olanlar.

Daha Fazla Bitcoin Gizliliği İçin

Anonim Bitcoin kullanımı daha başlangıçta başlar yani spesifik olarak BTC alırken. Almanya'da bir borsada Bitcoin ticareti yapan herkes kişisel bilgileri açıklamaktan kaçınamaz - biri KYC gerekliliklerinden bahseder. İşlem hacmi ne kadar yüksek olursa borsaların gereksinimleri de o kadar katı olur.

Bu, Bitcoin tutkunları için tek bir hata noktası oluşturur . Son olarak, kayıt Bitcoin adresleri ve alıcının gerçek adı arasında bir bağlantı oluşturur - bu bağlantı daha sonra tüm sonraki adreslere kolayca uygulanabilir. Müşteri adreslerinin bitcoin.de tarafından ifşa edilmesi  gibi durumlar, borsa gibi üçüncü tarafların Bitcoin tutkunlarının veri koruması için büyük bir tehdit olduğunu göstermektedir.

Özel Bitcoin Alımı

Kendinizi yalnızca BTC'yi gerçekten özel ödeme yöntemleriyle satın alırsanız koruyabilirsiniz: nakit. Ancak, olasılıklar (yasal gereklilikler nedeniyle de) Almanya'da sınırlıdır. Hodl hodl gibi eşler arası borsalarda bile nakit ticareti için neredeyse hiç teklif kalmadı. Bu nedenle BTC'ye ulaşmanın tek anonim yolu madenciliktir - ve bu, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle yerel enlemlerde yasaktır.

Şimdi Ne Olacak?

Bu yüzden anonim olarak Bitcoin edinmeniz arzu edilir, ancak yapılması zor olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle anonimlik sonraki adımlarda geri yüklenmelidir.

Her şeyden önce, kendi tam düğümünüzü çalıştırmanız tavsiye edilir. Sonuçta, Bitcoini elinde tutanlar bunu Ledger veya Trezor gibi donanım cüzdanı sağlayıcılarının yardımını gerektirmeyen kendi cüzdanlarını ayarlamak için kullanabilir. Bitcoin tutkunları, adresler ve işlemler hakkındaki hassas verilerin cüzdan sahibine bağlanamamasını sağlayabilir.

CoinJoins

Satın alma sonrasında UTOX'un tarihini gizlemek için CoinJoins adı verilen etkili bir araçtır. Bunlar, çok sayıda girdinin tek bir işlemde toplandığı özel işlemlerdir. Blockchain gözlemcileri için, böyle bir CoinJoin'i tanımak ve katılımcılar hakkında sonuçlar çıkarmak neredeyse imkansızdır.

Bitcoin tutkunları BTC'lerini ne kadar çok karıştırırsa o kadar iyidir. Son olarak, kişisel anonimliğe ek olarak, CoinJoins ayrıca bireysel UTXO'ların çoğalmasını da teşvik eder. Daha sonra, zincir analiz araçları, kirlenmiş Bitcoin , yani zaten yasadışı faaliyetler için kullanılmış olanları ve "temiz" UTXO'ları ayırt edemez. Bununla birlikte, Bitcoin mikserleri, Bestmixer.io'nun karıştırma platformunun zaten öğrendiği gibi, kolluk kuvvetlerinin yanında bir diken olarak duruyor. Europol, sunucularını Mayıs 2019'da ele geçirdi.

Kullanıcı dostu CoinJoin cüzdanları, örneğin Wasabi ve Samourai'den alınabilir .

Gizlilik Düşüncesi

Ancak daha anonim Bitcoin kullanımı için güvenlik önlemleri burada bitmiyor. İnternet tarayıcıları gizlilik uzmanları arasında büyük bir güvenlik riski olarak kabul edilir. Çarpıcı bir örnek, blockstream.info veya blockchair.com gibi genel blockchain kaşiflerinde belirli BTC adreslerinin aranmasıdır. İlgili web sitesi ve İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS), arama sorgularını izlemek ve en kötü durumda gerçek adları Bitcoin adreslerine bağlamak için IP adresini kullanabilir.

Bu, bir VPN kurarak giderilebilir - bu, IP adresini gizler. Kendi tam düğümünüzü çalıştırmak daha da iyidir . Sonuçta, Bitcoiners'ın üçüncü taraf Explorer'ı kullanması gerekmez, ancak kendi düğümlerini kullanarak adresleri ve işlemleri kontrol edebilir.

Sonuç

Mükemmel anonimlik - tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi - Bitcoin ile neredeyse elde edilemez. Sonuçta gizlilik, Bitcoin tutkunlarının kişisel hedeflerle yaklaşması gereken aşamalı bir sorudur. Bununla birlikte, temel olarak, belirli önlemleri uygulamaya ne kadar erken başlarsanız, belirli bir anonimlik düzeyi oluşturmak o kadar kolay olur.

Bu sadece kendinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda ağın esnekliğine ve genel olarak Bitcoin'in çoğalmasına da katkıda bulunur .

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ